BIBLIOTEKA INSPIRUJE
17.05.2016 r.

Dwunastego maja odbyła się już XIII edycja programu tygodnia bibliotek, której tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Biblioteka inspiruje". Coroczna ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa ma na celu zachęcić do częstszego odwiedzania bibliotek nie tylko stałych bywalców, ale przede wszystkim przyciągnąć do nich czytelników młodego pokolenia.

Cykl imprez rozpoczyna się zawsze 8 maja w Dzień Bibliotekarza. W tym roku po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do tego przedsięwzięcia zapraszając szkoły oraz mieszkańców naszego miasta do korzystania z zasobów bibliotecznych zarówno tych tradycyjnych, jak i multimedialnych.

W czwartek od rana w bibliotece gościli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach, którzy mieli okazję zaczerpnąć ciekawe informacje o początkach druku i przenieść się choć na chwilę w tajemniczy świat średniowiecznych bibliotek klasztornych. Po zakończeniu prezentacji multimedialnej, organizowane były różne konkursy rozwijające współpracę w grupie oraz kreatywne pisanie. Tego dnia młodzież zmierzyła się również w potyczkach kontrolujących umiejętności szybkiego posługiwania się polskim alfabetem, według którego porządkowała zbiory na półkach.

W następnej konkurencji nastolatkowie tworzyli interesujące legendy o bibliotece. Do najciekawszych opowieści należała historyjka napisana przez gimnazjalistki z klasy II c Julię Partykę, Mirelę Boguś oraz Kamilę Sokołowską głosząca, iż w XIX w powstała biblioteka, pod której fundamentami znajdują się podziemne korytarze, skrywające najważniejsze księgozbiory z informacjami o naszym mieście, których to do dziś strzeże duch - król podziemia, nawiedzając nocą pomieszczenia biblioteki. Po zakończeniu konkursów uczestnicy otrzymali nagrody - książki oraz słodycze ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz zakład Termet S.A.

Ewa Kowalik

LEGENDA O BIBLIOTECE :

Legenda głosi iż w XIX w. powstała owa biblioteka, w której się znajdujemy. Podobno pod jej fundamentami znajdują się podziemne korytarze, w których to mieszczą się najważniejsze księgi z informacjami o naszym mieście. W dodatku strzeże ich duch - Król Podziemi, tak przynajmniej nazywali go mieszkańcy. Pewnego razu duch wystraszył się małej dziewczynki i jego zły czar nawiedzania nocą biblioteki prysł.