PRZYJĘCIE DLA KRÓLOWEJ KSIĄŻKI
11.04.2016 r.

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyła się impreza czytelnicza Przyjęcie dla królowej książki. W 2016 roku Wrocław został Światową Stolicą Książki Unesco. W związku z tym są podejmowane liczne inicjatywy związane z promocją książki i czytelnictwa. Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosił w tym dniu wszystkie dolnośląskie biblioteki do przeprowadzenia w swoich placówkach przyjęcia dla książki o charakterze animacji czytelniczej według własnych pomysłów. Akcja była skierowana przede wszystkim do bibliotekarzy, dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz rodziców. Świebodzicki Oddział Dziecięcy również przyłączył się do tej akcji. Impreza miała na celu zachęcenie do czytania poprzez promocje naszej instytucji.

W spotkaniu uczestniczyło około 80 osób, w tym dzieci i młodzież ze świebodzickich przedszkoli i szkół, zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice. W imprezie uczestniczył Pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz, radny Jan Klepiec, dyrektor Miejskiego Domu kultury pani Agnieszka Gielata. Na wstępie panie bibliotekarki powitały wszystkich i zaprosiły do wspólnej zabawy. Pierwszym punktem na sobotnim spotkaniu było czytanie bajek i wierszy znanych pisarzy. Dla niektórych osób był to powrót do dzieciństwa. W roli lektorów wystąpili goście, nauczyciele i dzieci. Odczytano następujące utwory:

Cz. Janczarski "Najpiękniejsze bajki" - Małgorzata Chojda- Ozga
A. Fredro "Paweł i Gaweł" - Bogdan Kożuchowicz, Jan Klepiec
T. Śliwiak "Zakochana żaba" - Alicja Głąb
A. Fredro "Małpa w kąpieli" - Justyna Gąsior
J. Brzechwa "Samochwała" - Magdalena Biała
D. Wawiłow "Daktyle" - Weronika Rubnikowicz
J. Brzechwa "Na straganie" - Paulina Ptak

Miłym zaskoczeniem była recytacja wiersza J. Tuwima pt. "Zosia Samosia" przez jedną z najmłodszych czytelniczek - 4 letnią Henrykę Bieniaszewską. Po recytacji panie bibliotekarski w składzie: Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak, Dorota Filipek, Janina Witek, Sylwia Jasińska i Lucyna Przypek odczytały "Lokomotywę" J. Tuwima.

Kolejnym punktem były życzenia dla książki. Punktualnie o godzinie 12.00 - w samo południe złożyliśmy życzenia bohaterce naszego przyjęcia. Tym samym młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy wspólnie o tej samej porze przywitali Światową Stolicę Książki. Pani bibliotekarka odczytała wiersz T. Kubiaka pt. "Książka", a następnie składaliśmy Królowej Książce życzenia. Szkoły miały za zadanie przygotować księgę życzeń. Każda z nich zawierała cytaty, życzenia dla biblioteki, książki, postaci bajkowych. Wszystkie placówki zaprezentowały nam swoja pracę. Przedstawiciele każdej ze szkół odczytywali życzenia. Poniżej zamieszczamy kilka wybranych.

Życzenia od gości
Niech na co dzień półki w bibliotece będą puste, a kolejny czytelnik czeka na swoją ukochaną książkę (burmistrz Bogdan Kożuchowicz)

Publiczne Gimnazjum nr 1
Dzisiaj, jutro i przez wieki, niech nam żyją BIBLIOTEKI! Niech Was wszyscy odwiedzają, każdą książkę przeczytają!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
Droga Biblioteko! Życzę Ci, by twoich książek dzieci nie niszczyły, byś była bardzo często odwiedzana i doceniana. Nich dzieci na czas Ci książki oddają, niech się uczą i marzą - niech je czytają …

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3
Życzenia dla małego dalmatyńczyka -Aby Twoi bracia i siostry zawsze Cię kochali. Bądź dzielny - jesteś mały ale wspaniały

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych
"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach" (Marcus Tullius Cicero)

Publiczny Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi
Książko! Życzę Ci… aby zachwyt nad Tobą nigdy nie przeminął.

Podczas Przyjęcia dla Królowej Książki odbyło się wręczenie dyplomów i nagród książkowych dla zasłużonych Czytelników. Najmłodsi otrzymali również kolorowe ordery Czytelnik Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Poniżej lista nagrodzonych:

Przedszkolaki:

9. Klaudia Kargol
10. Aleksandra Subczak
11. Alicja Grzesiak

Nagrody wręczał pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz i panie bibliotekarki: Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus i Ewa Tadeuszak. Zostały także wręczone podziękowania za wieloletnią współpracę.

Otrzymały je następujące osoby:
1.Ilona Szczygielska
2. Dorota Filipek
3. Jolanta Bieniasz
4. Janina Witek
5. Sylwia Jasińska
6. Lucyna Przypek
7. Agnieszka Kiryczuk
8. Violetta Dziedzińska
9. Bernadeta Smykowska
10. Alicja Łukaszów
11. Justyna Gąsior

Dzieci na przyjęcie dla królowej książki przebierały się za księżniczki, wróżki, rycerzy, motyle, biedronki itp., a panie bibliotekarki za wróżki. Każde przebrane dziecko otrzymał drobny upominek, ufundowany przez Wydział Promocji, Infrastruktury i Współpracy Zagranicznej.

Na naszym przyjęciu nie zabrakło również innych atrakcji. Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Fantasy malowały dzieciom twarze, modelowały balony - były miecze, łabędzie, pieski i kwiaty. Młodzi Czytelnicy otrzymywali także balony z logiem biblioteki. Oczywiście były również i tańce, do których przyłączyli się dorośli oraz zabawy z chustą (Klanza).

Pragniemy bardzo podziękować naszym klubowiczkom, za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu sobotniego spotkania, w którym uczestniczyły: Sandra Wiktorek, Emilia Wzgarda, Iga Kiecenka, Julia Partyka, Weronika Kobos, Malwina Stopyra.

To było wspaniałe przyjęcie zorganizowane dla książki, która była, jest i będzie niekwestionowaną Królową, hojnie obdarowującą swoich wiernych Czytelników mądrością, miłością, radością i wzruszeniem.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus
Zdj. Sandra Wiktorek i Iga Kiecenka