Dzień Czekolady
14.04.2016 r.

12 kwietnia w bibliotece dziecięcej obchodziliśmy "Święto czekolady". Na zajęcia zaproszone zostały dzieci z klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z panią Jolantą Hołojdą. Pani bibliotekarka przekazała dzieciom kilka ciekawych informacji na temat czekolady. Jest to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kawowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków. Nasiona kakaowca były wykorzystywane przez Majów do produkcji napoju.

Do Europy przywędrowała w XVII wieku. Kiedy Kolumb odkrył Amerykę nasiona kakaowca mogły zostać wówczas przywiezione. Pierwsza tabliczka czekolady powstała z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego. Dokonał tego Francis Fry. Mogą być różne gatunki i smaki czekolad: mleczna, gorzka, deserowa i biała. Czekolada posiada w swoim składzie wiele wartościowych składników mineralnych, jest bardzo pożywna, wpływa korzystnie na pracę mózgu, poprawia nastrój, łagodzi ból, ale w dużych ilościach może być szkodliwa. Pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie Anny Onichimowskiej pt. "Dzień czekolady". Dzieci zostały poczęstowane czekoladą kokosową, mleczną i gorzką.

Ewa Tadeuszak
Agnieszka Okarmus