"Z literaturą za pan brat"
11.04.2016 r.

Biblioteka dziecięca rozpoczęła cykl spotkań dla młodszych dzieci pod wyżej wymienionym hasłem. 8 kwietnia odwiedziła nas kl. 0 wraz ze swoimi wychowawczyniami z Publicznej Szkoły Integracyjnej. Dzieci zapoznały się z biblioteką, ale przede wszystkim z literaturą czeską. W swoich zbiorach posiadamy wiele książek czeskich autorów, m.in.: Z. Miler " Kreci", V. Ctvartek " Rumcajs", P. Srut " Niedoparki", " Opowieści z mchu i paproci".

Na początku zajęć dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy. Choć podobno prawie ślepy, mało kto potrafi lepiej, tak pod ziemią ryć tunele i tak prędko niszczyć zieleń. Oczywiście to kret. Pani bibliotekarka opowiedziała kilka istotnych informacji o tym zwierzątku. Krety mają aksamitne, czarne futerko, są mieszkańcami pól i ogrodów, żywią się dżdżownicami. Swoje spłaszczone dłonie, zakończone pazurami wykorzystują jako łopaty, rozkopują ziemię i odrzucają ją za siebie. Gdy na swojej drodze mają zbyt dużo ziemi, wypychają ją ku górze, tworząc w ten sposób ziemne pagórki, które nazywamy kretowiskami. Krety drążą w ziemi długie korytarze. Ciekawostką okazało się dlaczego krety są ślepe. Oczy mają malutkie. Jak łepek od szpilki i dlatego nie reagują na światło dzienne. Za to natura wyposażyła je w bardzo czuły węch i słuch.

Następnie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę czeską pt. "Jak krecik sprawił sobie spodenki". Dzieci rozwiązywały zagadki, odgadywały postacie z bajki: bociana, mrówki, motyla, raka, pająki itp. Po zapoznaniu się z tekstem omówiliśmy treść książki. Dzieci opowiedziały jakie czynności musiał wykonać krecik, aby zdobyć wymarzone niebieskie spodenki z dużymi kieszeniami: 1. Zerwanie lnu. 2. Pielęgnowanie lnu. 3. Moczenie rośliny. 4. Suszenie lnu. 5. Zmiędlenie lnu przez bociana. 6.

Wyczesanie łodygi lnu na grzbiecie jeża. 7. Farbowanie lnu jagodami. 8. Przędzenie nici przez pająki. 9. Tkanie płótna. 10. Wykrojenie spodenek przez raka. 11. Uszycie spodenek przez trzciniaka. Na koniec zajęć dzieci kolorowały obrazki przedstawiające krecika.

Tekst Ewa Tadeuszak
Fot. Alicja Głąb