KREW RATUJE ŻYCIE
11.04.2016 r.

6 kwietnia w bibliotece dziecięcej odbyła się pogadanka na temat krwi. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze świetlicy środowiskowej "Tęczowa Gromada" wraz ze swoimi wychowawcami. Naszymi gośćmi byli członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach, w osobach: pani prezes Katarzyna Młynarkiewicz i członek pan Walerian Łukawski. Pomysłodawczynią tej akcji jest pani Izabela Wywrot, która również należy do klubu, jest ona także naszą czytelniczką. Nasi goście ubrani byli w czerwone koszulki, a na ich odwrocie znajdował się napis z grupą krwi, jaką mają.

Pani Kasia opowiedziała dzieciom o krwi - co to jest krew, jakie mamy grupy krwi, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka i co skłoniło ją, że została dawcą. Najbardziej popularną grupą krwi jest B. Krew mogą oddawać osoby, które ukończyły 18 lat. W naszym mieście Akcja Poboru Krwi odbywa się raz w miesiącu w Miejskim Domu Kultury. Każda osoba , która chce oddać krew musi najpierw wypełnić ankietę, w której podaje różne istotne informacje, następnie przechodzi szereg badań lekarskich.

Osoby, które chorują na różne choroby np.: żółtaczka, rak. HIV nie mogą być dawcami. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Mężczyźni mogą oddać 6 litrów 5 razy w roku, a kobiety 5 litrów 4 razy w roku. Honorowi dawcy krwi posiadają legitymacje, która uprawnia ich do pewnych przywilejów i ulg. Dzieci wykazały się sporą wiedzą, zadawały mnóstwo pytań. Na koniec pani Kasia zrobiła quiz ze znajomości tematu. Zadawała pytania, na które dzieci musiały odpowiadać np.: Kto może oddawać krew?, Jakie są grupy krwi?, Ile krwi można oddać jednorazowo? itp.

Na zakończenie, uczestnicy spotkania otrzymali od naszych gości kolorowanki i czekolady. A my w ramach podziękowania za spotkanie, wręczyliśmy im dyplomy.

Tekst Ewa Tadeuszak
Fot. Agnieszka Okarmus