AKTUALNOŚCI

 

Skrzydlate zwiastuny wiosny 
11.04.2016 r.  


Przyroda nigdy nie przestanie nas zachwycać. Jej bogactwo jest nieprzebrane. Właśnie rozpoczęła się wiosna a wraz z nią przyleciały ptaki - jej skrzydlate zwiastuny. Aby poznać niektóre z nich, a mianowicie bociana, jaskółkę, skowronka i kukułkę uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni na zajęcia w bibliotece. Dla dzieci przygotowane zostały książki na temat ptaków z pięknymi ilustracjami. Była również krzyżówka i zagadki..Oprócz podstawowych wiadomości dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat poznanych ptaków.

Wszyscy doskonale znają bociana. Ten piękny, duży ptak wpisał się w nasz krajobraz, mówi się nawet, że co czwarty bocian to Polak. Kiedyś bocianom nadawano ludzkie imiona np. Wojtek lub Maciej, a zbudowanie przez nie gniazda na domu było uważane za dobrą wróżbę. Bociany, jak wszystkie duże ptaki, muszą umiejętnie wykorzystywać wznoszące prądy powietrza, co jest trudną i wymagającą doświadczenia sztuką. Dlatego młode z reguły długo krążą nad gniazdem, zanim zdołają na nim wylądować. Stąd powiedzenia: "Dokoła Wojtek" i "W koło Macieju".

Na wiejskich budynkach gniazda zakładają jaskółki. Budują je z gliniastej ziemi połączonej ze śliną i ździebłami trawy. Jaskółki żywią się owadami. W pogoni za zdobyczą fruną z prędkością 90 kilometrów na godzinę co nie przeszkadza im omijać w locie owady posiadające żądła np. pszczoły czy osy.

Samiczka skowronka buduje gniazdko w zagłębieniu ziemi. Wyściela je trawą i delikatnymi korzonkami. Znosi jaja i sama je wysiaduje. Samiec natomiast to niestrudzony śpiewak. Wznosi się prawie pionowo na wysokość 50-100 metrów, trzepocząc mocno skrzydłami, cały czas śpiewając, potrafi utrzymać się w jednym punkcie nawet do 20 minut.

Z dużym zainteresowaniem dzieci wsłuchały informacji o kukułce. Niewiele osób ją widziało za to wszyscy słyszeli jej kukanie. Kuka tylko samiec. Odwraca on uwagę drobnych wróblowatych ptaszków (trzcinniczków, rudzików, pliszek), w tym czasie samiczka podrzuca swoje, podobnie ubarwione jajko do ich gniazda. Mała kukułka wylęga się pierwsza i wyrzuca z gniazda inne jajka. Zostaje sama. Jest karmiona przez swoich przybranych rodziców do 40 dnia życia. Dorosła kukułka zazwyczaj podrzuca jajka do gniazd ptaków u których się wychowała. Musimy wybaczyć kukułce pasożytnictwo lęgowe, ponieważ jest bardzo pożyteczna. Jako jedyna zjada włochate gąsienice, które niszczą lasy.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus

 

   

   

   

   

   

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •