Winny czy nie ? Sąd nad Kreonem w wykonaniu uczniów Społecznego Gimnazjum Akademickiego w Świebodzicach
11.04.2016 r.

W niebanalny sposób przerabiają lektury szkolne uczniowie Społecznego Gimnazjum Akademickiego, którzy już po raz drugi spotkali się na debacie literackiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Tematem ubiegłorocznej debaty była postawa etyczna prof. Sonnenbrucha, w tym roku młodzież sądziła Kreona – jednego z bohaterów tragedii antycznej Antygona.

Kreon stawił się osobiście w asyście swojego obrońcy. Tytułowa bohaterka tym razem wystąpiła jako świadek oskarżenia dowodząc, że skazując ją na śmierć Kreon naruszył prawa boskie. Została za to upomniana przez przewodniczącego składu sędziowskiego, który zwrócił jej uwagę, że sąd karze za nieprzestrzeganie prawa ziemskiego, a nie boskiego. Te i inne dylematy pojawiły się podczas całego procesu, w którym po wysłuchaniu świadków obrony i oskarżenia, a także mowy końcowej samego oskarżonego – Kreona, sąd udał się na naradę.

Wśród zaproszonych gości była dyrektor Społecznego Gimnazjum Akademickiego Pani Anna Maślach oraz przygotowująca uczniów do debaty nauczycielka-polonistka Pani Krystyna Stanikowska.

Po zakończeniu procesu odbyła się jeszcze krótka dyskusja, w której obecni zgodzili się, że pewne elementy współczesnego życia mają swoje źródło w czasach antycznych. Chodziło głównie o działalność wróżbitów, ich usługi i wpływ na życie człowieka, ale także udział jasnowidzów w pracach operacyjnych organów ścigania. Podkreślono również rolę ugody, pojednania i kompromisu we wszelkiego rodzaju sporach, niewywoływanie konfliktów i wojen.

Jako że sąd nie wyłączył jawności posiedzenia, uczestniczyła w nim zainteresowana sprawą publiczność w osobach rodziców oraz pracowników biblioteki.

Osoby dramatu:

• Filip Brzeziak – przewodniczący składu sędziowskiego,

• Maciej Sikorski – rada starszych,

• Daniel Kozar – rada starszych,

• Dominik Wilczyński – sędzia ławnik,

• Jakub Kaliś – sędzia ławnik,

• Adrian Kot – sędzia ławnik,

• Jakub Sokół – oskarżyciel,

• Mikołaj Kowalczyk – oskarżony (Kreon),

• Marek Kędzia – obrońca,

• Świadkowie obrony – Kinga Szymańska, Andrzej Damsz, Bartosz Skotnicki,

• Świadkowie oskarżenia – Karolina Pofelska, Hanna Grzeleńska, Bartosz Partyka,

• Woźny sądowy – Jakub Sowa.