DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEWOLNICTWA I TRANSATLANTYCKIEGO HANDLU NIEWOLNIKAMI
29.03.2016 r.

Niewolnictwo kojarzy się dziś głównie z zamierzchłymi czasami. Omawiane na lekcjach historii, przedstawiane w filmach i książkach, traktowane jako temat zupełnie oderwany od współczesnych czasów.

Jednak w XXI wieku niewola nadal pozostaje istotnym problemem o znaczeniu światowym. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 25 marca Dniem Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami.

Była to okazja do spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej z uczniami gimnazjum z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach oraz do refleksji nad tym problemem w czasach nam współczesnych.

Krótki film ”Two little girls” był wstępem do dyskusji o współczesnym handlu ludźmi i niewolnictwie. Przedstawione statystyki szokowały. Temat wzbudził spore emocje i zainteresowanie, a dla jego uzupełnienia poleciliśmy książki, historie napisane przez życie, które Biblioteka posiada w swoich zbiorach – Forsyth Sarah ”Porwana i sprzedana” oraz Stephens Megan ”Kupiona i sprzedana”, jak też klasykę gatunku w postaci „Chaty wuja Toma” Harriet Beecher Stowe i „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell.

Spotkanie zakończyło się projekcją filmu ”Zniewolony. 12 Years a Slave” – ekranizacją wstrząsających wspomnień Solomona Northupa, wolnego człowieka, który podstępem został porwany i sprzedany do niewoli.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne światowe organizacje ostrzegają i apelują o ostrożność. Niewolnictwo nie skończyło się wraz z XXI wiekiem i ruchem na rzecz abolicjonizmu.