TAJEMNICZY DOLNY ŚLĄSK - czyli spotkanie z pamiątkami po PAULU KELLERZE
26.02.2016 r.

Nie zabrakło świebodzickich seniorów zaprzyjaźnionych z Biblioteką, na wystawie zatytułowanej "PAUL KELLER - ŚLĄSKI PISARZ ", zorganizowanej, przygotowanej i udostępnionej przez pana Rafała Rudnika w Centrum Turystycznym Amazing Travel w Milikowicach.

Paul Keller, niemiecki pisarz, poeta, publicysta, urodził się 6 lipca w 1873 r. w Milikowicach (dawniej Arnsdorf ), zmarł we Wrocławiu 20 sierpnia 1932r. W czasach mu współczesnych był popularną i znaną postacią.

Ekspozycja poświęcona pamiątkom umieszczona została w przestronnej sali. W zbiorach znalazło się wiele eksponatów związanych z jego życiem i twórczością. Można było obejrzeć oryginalne niemieckie wydania książek, niektóre z dedykacją samego pisarza, czasopisma, życiorys, karty pocztowe poświęcone autorowi oraz miejscom, w których przebywał. Ciekawostkę stanowił warsztat pisarza, a także maszyna do pisania, na której goście mogli samodzielnie pisać.

Ponieważ niektóre powieści Kellera zostały zekranizowane, na wystawie nie brakowało pamiątek związanych z filmem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się postery przedstawiające postacie ze sfilmowanej powieści "Wald Winder", gdzie część zdjęć kręcona była na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i są to unikatowe obrazy wnętrz tego obiektu z lat 30. XX wieku.

W Centrum Turystycznym przedstawiono ofertę pamiątek i eksponatów związanych z naszym regionem i z pisarzem. Wśród nich uwagę odwiedzających wystawę zwracała powieść "Marie Heinrich", przetłumaczona na polski i wydana w 2013 r., której egzemplarz Biblioteka ma w zbiorach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą lekturą.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie ruin neogotyckiego pałacu, prawdopodobnie zniszczonego w czasie I Wojny Światowej.

Jak to dobrze, że historia uchyla nam wrota i możemy się jeszcze dowiedzieć tylu ciekawych rzeczy - powiedziała jedna z uczestniczek wycieczki. Bo to jest nasz "Tajemniczy Dolny Śląsk" - usłyszeliśmy w odpowiedzi od innej osoby zwiedzającej tę interesującą ekspozycję.

Janina Dubrownik
MBP Świebodzice