NIE REZYGNUJ Z ŻYCIA PÓKI STARCZA SIŁ CZYLI „LAST VEGAS” W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH
24.02.2016 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach, której głównym zadaniem jest gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów prowadzi znacznie szerszą działalność. Spotkania z Seniorami, młodzieżą i pozostałymi użytkownikami biblioteki w dni wolne od wypożyczeń (czwartki, soboty, a nawet niedziele i święta) czy wyjazdy na imprezy kulturalne w okolicy stały się stałym punktem oferty kulturalnej naszej placówki. Do tego szerokiego wachlarza propozycji należą również projekcje filmowe.

W ubiegłym miesiącu oglądaliśmy „System” w reż. Daniela Espinozy, a 18.02.2016 r. na ekranie śledziliśmy losy czwórki bohaterów w filmie „Last Vegas” i tym razem również instytucja zapełniła się swoim wiernymi użytkownikami.

Problematyka filmu osnuta była wokół zagadnień tego, ile warta jest męska przyjaźń? Czy można zapomnieć wspólnie przeżyte dzieciństwo i młodości? Czy warto pielęgnować znajomości pomimo upływu niemal 60 lat? A także jak z dystansem traktować choroby i ułomności podeszłego wieku. Znakomita obsada aktorska w postaciach Michaela Douglas’a, Roberta De Niro, Morgana Freeman’a i Kevina Kline’a zagwarantowała nam znakomitą zabawę. Inteligentne, śmieszne dialogi, co chwila wywoływały salwy śmiechu wśród zebranych. Na kunszt reżyserii wzniósł się John Turteltaub. Wielką sztuką bowiem jest stworzenie dzieła smakowicie naerotyzowanego, ale bez ani jednej sceny seksu, fundując nam radosny, pełen humoru wieczór. Pomimo lekkiej formy, film nie był pozbawiony refleksji i ciepłych odczuć, bowiem pokazano w nim kwestie wierności, przywiązania i przyzwoitości w długoletnich związkach małżeńskich i rodzinnych, a także to, że na miłość i słuchanie tego co podpowiada nam serce nigdy nie jest za późno.

Po zakończeniu projekcji wszyscy zebrani zgodnie orzekli, że warto było spędzić blisko 2 godz. w bibliotece, wprawiając się w wyborny nastrój. Filmy takie „Last Vegas” wspaniale sprawdzają się, kiedy na dworze szaro, deszczowo- śniegowo i ponuro. Warto wtedy zajrzeć do biblioteki.

Tekst: Beata Wiciak
Fot: Janina Dubrownik