TEATRZYK
12.02.2016 r.

11 lutego biblioteka dziecięca gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Skradzione mądrości". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Spektakl pokazuje, jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. W spotkaniu uczestniczyło 140 osób.

Teatrzyk obejrzały dzieci ze świebodzickich przedszkoli, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame oraz pozostali czytelnicy Oddziału Dziecięcego. Widowisko skierowane było do najmłodszych czytelników.

"Skradzione mądrości" to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Przedstawienie opowiada historię Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym "symbolem mądrości", Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza w podróż w poszukiwaniu przygód. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, który jest tajnym agentem. Próbuje on rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę. Donek zostaje schwytany przez Sowę. Skrzat musi sam stawić jej czoła. Wyzywa ją na pojedynek w wiedzy o książkach, który wygrywa. Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać, wystarczy wybrać się do biblioteki i je wypożyczyć. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonuje się, że również prawdziwy świat wart jest uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Fot. Agnieszka Okarmus