„W RAJU NIE MA MORDERSTW , A PRAWDA WYMAGA ODWAGI” CZYLI BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z FILMEM
31.01.2016 r.

Czasy stalinowskiej Rosji, gdzie w Związku Radzieckim mordercy nie istnieją. W jaki sposób wytłumaczyć więc zniknięcia kolejnych dzieci, które prawdopodobnie są zabijane?
Taka fabuła zostaje nakreślona w filmie „System” w reż. Daniela Espinosy, który 28 stycznia 2016 r. miał projekcję w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

Trzymający w napięciu thiller wzbudził ogromne zainteresowanie wśród użytkowników naszej placówki, którzy bardzo licznie przybyli tego popołudnia, by spędzić w bibliotece niemal 3 godziny.
„System” okazał się bardzo dobrym kinem „środka”, a kooperacja czesko-rumuńska- angielska z domieszką pierwiastka amerykańskiego sprawdziła się znakomicie. Espinoza zaangażował dobrych aktorów (Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, a w epizodzie ujrzeliśmy Agnieszkę Grochowską), którzy w znakomity sposób wcielili się w role głównych bohaterów.

Film spełnił wszelkie wymogi, by zaspokoić gusta najwybredniejszych widzów. Nie zabrakło mocnych scen i kina akcji, a także dylematów etycznych, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie. Nie zabrakło wątków zdrady, miłości oraz próby ocalenia człowieczeństwa w świecie podporządkowanym i ułożonym przez SYSTEM.

Po zakończeniu projekcji, część użytkowników biblioteki wyraziła chęć, aby na gorąco podzielić się wrażeniami i poddać ocenie film oraz wypowiedzieć własne zdanie na temat opowiedzianej na ekranie historii.

Jednogłośnie stwierdziliśmy, że wartością filmu było to, iż obok możliwości poznania faktów historycznych, dzieło Espinozy posiada głębokie uniwersalne przesłanie, „o tym, w jaki sposób totalitarne rządy potrafią człowieka stłamsić, zniszczyć, pozbawić nadziei oraz doprowadzić do obojętności na cierpienie innych ludzi”

Beata Wiciak
Fot. Anna Sędziak