NIECH NOC BĘDZIE Z WAMI! czyli co można robić nocą w bibliotece
17.12.2015 r.

Dyskusyjny Klub Fantasy działa dopiero od marca b.r., jednak ma na swoim koncie wiele ciekawych inicjatyw. W kwietniu przygotowaliśmy przedstawienie "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena, w ramach Światowego Dnia Czytania Tolkiena, odbyły się również warsztaty komiksu i ilustracji, We wrześniu przygotowaliśmy Biblioteczne Pogotowie Książkowe, natomiast w październiku wzięliśmy udział w IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. Oprócz wspomnianych inicjatyw, spotykamy co najmniej raz w miesiącu. Podczas spotkań wymieniamy się pomysłami, dyskutujemy o literaturze, filmach i grach komputerowych. Myślę, że stworzyliśmy zgraną grupę.

Nasza najnowsza inicjatywa, to spędzenie nocy w bibliotece. Co można robić nocą w bibliotece? Otóż bardzo wiele. Spotkaliśmy się 11 grudnia o godz. 18.00 i zasiedliśmy do kolacji. Każdy z nas przyniósł to co lubi. Były sałatki, tosty, ciasta i inne smakołyki. Później ulokowałyśmy się na materacach i rozpoczęliśmy dyskusję.

Kiedy w księgarniach ukazała się saga Zmierzch Stephenie Mayer, młodzież, choć nie tylko, była zachwycona. Prawie natychmiast ukazało się wiele innych książek o tematyce wampirów. My odnaleźliśmy kolejną falę literacką. Tym razem występuje w niej: hierarchia, brak wyboru i dziewczyna, która może ocalić świat. Mowa tu o takich książkach jak: cykl Rywalki - Kiera Cass, cykl Niezgodna - Veronica Roth, Czerwona królowa - Victoria Aveyard, Klejnot - Amy Ewing. Moje pierwsze skojarzenie gdy zaczęłam czytać Rywalki? - programy "Żona dla mojego syna" i "Rolnik szuka żony".

Dlaczego? Widziałam po jednym odcinku i miałam dość. W książce, rodzice (para królewska) szukają żony dla swego jedynego syna (księcia Maxona). Dziewczęta z różnych klas społecznych, pragną wyjść za księcia, aby awansować w hierarchii. No, przynajmniej większość. Są poddawane selekcji, a jedna z nich zostanie żoną księcia. Jednak czytałam dalej i … dosłownie chłonęłam część po części. I chciałam więcej. Potem znalazłyśmy kolejne tytuły o podobnej tematyce. Kiedy przeczytałam te książki, zrozumiałam co tak przyciąga młodzież. Hierarchia - podział na klasowy społeczne występuje w każdej z książek: Rywalki - 8 klas; Niezgodna - 5 frakcji; Czerwona królowa - 3 klasy; Klejnot - 4, z czego każda jest podzielona. Brak możliwości wyboru - tego kim są i kim będą. Mówiono im jak mają się ubierać, zachowywać, mówić i myśleć. Dziewczyna - jednak, od której tak wiele zależy. Oczywiście pojawia się również wątek miłości, choć w żadnym przypadku nie jest ona prosta lecz pełna obaw i komplikacji, głównie ze względu na pochodzenie.

- No tak, ale jeśli chodzi o miłość, to w książkach zawsze kończy się szczęśliwie.
- Tylko czy na pewno? A czytałyście Zaklinacza koni, List w butelce, bądź oglądałyście film Braveheart? Nie, to polecam. Wtedy porozmawiamy o szczęśliwych zakończeniach.

I takie oto dyskusje trwały do 5 nad ranem. Oczywiście nasze spotkanie nie było skoncentrowane tylko na rozmowach o książkach. Grałyśmy również w gry planszowe, kalambury, wisielca. Była też muzyka i śpiew. Ale przede wszystkim dużo śmiechu. Nasze spotkanie zakończyłyśmy o 9 rano i na pewno, kiedyś to powtórzymy. Musimy tylko nabrać "mocy", ponieważ mamy już kilka planów na przyszły rok.
Już teraz możemy zdradzić, że w luty odbędzie się casting do przedstawienia "Harry Potter". A samo przedstawienie odbędzie się w maju. W styczniu, na naszej stronie internetowej, podamy więcej szczegółów.

Agnieszka Okarmus
moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

"NOC W BIBLIOTECE"

W dniu 11.12.2015 o godz. 18.00 w bibliotece miejskiej odbyła się "Noc w bibliotece", a zakończyła o 9 rano dnia następnego. W nocowaniu udział wzięli: panie Ewa Tadeuszak i Agnieszka Okarmus, Emilia Wzgarda, Aniela Tarkowska, Sandra Wiktorek, Ola Filipczyk i Aleksandra Kołakowska. Atmosfera była przez cały czas luźna i zabawna. Na początku spotkania zasiedliśmy do stołu i zjedliśmy kolację. Potem zaczęliśmy rozmawiać o książkach: Klejnot, Czerwona królowa, Rywalki i Niezgodna. W książkach tych występuje tematyka hierarchii. Potem słuchałyśmy muzyki i śpiewałyśmy. nie odbyło się też bez gier planszowych i zabaw w kalambury oraz wisielca. Około 4 nad ranem położyliśmy się na materace (zostały nam wypożyczone ze szkoły) w celu snu, lecz wszczęły się jeszcze dyskusje na różne tematy, co doprowadzało do "szału" panią Agnieszkę, która uważa, że w jej wieku powinno się spać więcej. Proszę pani cytuję: "Wyśpisz się jak pójdziesz do urny, kto dużo śpi tego zjedzą nurny".

W końcu jednak wszyscy zasnęliśmy. Rano wstaliśmy przed 8, zjedliśmy śniadanie, pozbieraliśmy nasze rzeczy i o 9 wszyscy się pożegnaliśmy i wróciliśmy do naszych domów. Gdyby jeszcze raz było takie nocowanie z pewnością bym wzięła w nim udział.

Na zakończenie chciałabym podziękować organizatorkom (panie Agnieszka Okarmus i Ewa Tadeuszak), ale także pani dyrektor, która wyraziła na to zgodę.

Autorka: Emilia Wzgarda
z udziałem: Anieli Tarkowskiej i Oli Filipczyk