AKTUALNOŚCI

 

Piękne umysły… 
08.12.2015 r.  


Takim tematem zaczęliśmy już kolejne spotkanie z uczniami Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach, w czwartek 26.11.2015.

Piękny umysł, autorstwa Sylvi Nasar to biografia genialnego matematyka i noblisty z dziedziny ekonomii, Joha Nasha. Nash jeszcze nie wie o tym, że choruje na schizofrenię paranoidalną gdy w 1947 r. zaczyna studia podyplomowe. Pewnego wieczoru, przebywając w pubie, doznaje olśnienia, w wyniku którego powstaje praca na temat teorii gier, za którą w przyszłości otrzyma Nagrodę Nobla.

Książka przedstawia życie prywatne i zawodowe matematyka, pełne prawdziwych i urojonych sytuacji, które splatają się ze sobą w sposób niesamowicie logiczny, że trudno jest rozdzielić granicę między chorobą a rzeczywistością. Możemy sobie tylko wyobrazić, z czym się zmagają na co dzień i jak wygląda życie ludzi chorych na schizofrenię. Dyskusję poparliśmy fragmentami filmu.

Rozmawialiśmy również o biografii Stephana Hawkinga " Podróż ku nieskończonośći" autorstwa byłej żony, Jane Hawking. Co łączy te dwie historie?

Hawking to kolejny geniusz, brytyjski astrofizyk, chorujący od ponad pięćdziesięciu lat na stwardnienie zanikowe boczne, który mimo swojej choroby wciąż jest osobą czynną zawodowo. W ciągu trwającej już ponad czterdzieści lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacja kwantową.

Obie te biografie pokazują, że mimo choroby można znaleźć siłę, by żyć i pracować oraz tworzyć i jak ważne jest wsparcie ludzi, którzy cię otaczają.

 

   

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •