Być młodym i przetrwać…
15.10.2015 r.

do takiego wniosku sprowadziła się IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka, która w tym roku poświęcona była książce 7 dni Eve Ainsworth. Tematyka tej książki jest zdecydowanie młodzieżowa i dotyczy przemocy w szkole, dręczenia i upokarzania młodych ludzi przez ich rówieśników. Choć zapewne uważny dorosły czytelnik znalazłby tam wątki zasługujące na refleksję, przez pryzmat własnych doświadczeń wychowawczych.

Już po raz czwarty świebodzicka biblioteka brała udział w Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, a po raz pierwszy uczestniczyli w niej członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który powstał w marcu 2015 roku. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jakie były intencje autorki i jaki przekaz płynie z treści książki.

Książka przedstawia 7 dni z życia dwóch głównych bohaterek: Jess i Kez. Pierwsza z nich nie ma łatwego życia i to zarówno w domu, jak i w szkole. Ojciec Jess odszedł i nie utrzymuje z nimi kontaktu. Matka po pracy, spędza więcej czasu przy komputerze niż z własnymi córkami. Dbanie o dom, robienie zakupów, sprzątanie czy gotowanie, nie są jej mocną stroną. Tak więc nastoletnia Jess musi opiekować się młodszą siostrą, a także zajmować się domem. W szkole jest jeszcze gorzej. Jej prześladowczyni - Kez, przy każdej sposobności stara się ją upokorzyć. Powodów jest wiele: otyłość Jess, niestaranny ubiór, nieumyte włosy. Każdy powód jest dobry.

Natomiast Kez jest ładna, ale przede wszystkim uważa się za lepszą od innych. Niewielu wie, że w domu również nie ma łatwo. Ojciec nadużywa alkoholu i terroryzuje członków rodziny. Matka to uległa kobieta spełniająca polecenia swojego męża, którą Kez obwinia za uległość i brak odwagi by przeciwstawić się domowemu tyranowi.

Dyskutujący - wśród których byli przedstawiciele co najmniej kilku pokoleń, wysnuli kilka hipotez, które dość szczegółowo omówiono, z punktu widzenia własnych doświadczeń i obserwacji najbliższego otoczenia. Po pierwsze uznano, że temat prześladowań jest tematem aktualnym i uniwersalnym, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Może mieć różne podłoża - niski status społeczny, stan zamożności, otyłość lub niedowaga, nieporadność, niepełnosprawność i wiele innych.

Czy autorka, poprzez ukazanie prześladowcy i ofiary, chciała w pewien sposób usprawiedliwić postępowanie prześladowczyni? Jednak czy sytuacja rodzinna, jaką miała Kez usprawiedliwia jej czyny? Kez widziała w Jess dwie postaci: swoją matkę - uległą kobietę, która ze strachu robi to czego wymaga od niej jej mąż oraz siebie - buntującą się przed złym traktowaniem przez ojca. A przynajmniej tak powinna się zachować. Bowiem Kezz uważa, że Jess nie ma nawet odrobiny godności. Gdy Kez karze Jess klęknąć i przepraszać za to, że ją dotknęła, Jess to robi. "Skwapliwie klęka i prosi o wybaczenie, nie podnosząc oczu. Kolejny dowód na to, że jest słabym, żałosnym czubkiem."

Wnioski wypływające z dyskusji nasuwały się jednoznaczne: przemoc sama w sobie jest złem, bez względu na to kto jest jej sprawcą, a kto ofiarą. Nic nie usprawiedliwia przemocy i nie ma na nią przyzwolenia, jest niedopuszczalna niezależnie od tego, kto jej doświadcza. Książka Eve Ainsworth jest głosem sprzeciwu wobec przemocy, zarówno w domu, jak i w szkole.

Omawiając wspomnianą książkę odwołano się również do kilku filmów: Przytul mnie, Ucieczka w milczenie, Twardziel, Precious, 2:37, a także książki Szkoła latania Sylwii Trojanowskiej. Każda z tych pozycji traktuje o prześladowaniu w szkole i różnych sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W przypadku filmu Precious, szkoła okazała się zbawieniem. To tam główna bohaterka znajduje wyrozumiałość i wsparcie, na które nie mogla liczyć w rodzinnym domu. Również podczas dyskusji padały pytania, gdzie młody człowiek doświadczający przemocy w szkole ma szukać ratunku. Wskazywano na pedagoga, pielęgniarkę szkolną, rodzica, wychowawcę, telefon zaufania.

Wśród członków Klubu biorących udział w dyskusji były: Sandra Wiktorek z Technikum Hotelarskiego w Świdnicy, Aleksandra Filipczyk, Malwina Stopyra, Aleksandra Kołakowska z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach, Aniela Tarkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Emilia Wzgarda z Gimnazjum nr 1 oraz bibliotekarki ze świebodzickiej biblioteki. Gościem specjalnym był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Jan Klepiec.