AKTUALNOŚCI

 

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE 
- POZNAJEMY ZAWODY 
07.10.2015 r.  Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach organizuje różnorodne imprezy czytelnicze. Ich głównym celem jest zachęcenie dzieci do czytania. Pomysłowe panie bibliotekarki podjęły kolejną inicjatywę organizując Tydzień Głośnego Czytania, który trwał od 28 września do 5 października. Wzięli w nim udział uczniowie z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz grupa przedszkolaków, z panią Józefą Sadulak, z Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1. Do biblioteki dziecięcej zaproszono przedstawicieli różnych zawodów, którzy opowiadali o swojej pracy i czytali dzieciom bajki. Wśród zaproszonych gości byli: Teresa Kożuchowicz (zegarmistrz), Aleksandra Królikowska (fryzjerka), Agnieszka Ziętkowska (fotograf), Ewa Dworzyńska (listonosz), Dariusz Kubiszewski (policjant), Dorota Izdebska (pielęgniarka).

Zegarmistrz

"Bierze zegar do swej ręki. I naprawia w nim usterki.
Lupę ma, śrubokręt mały, By mechanizm sprawdzić cały.
Gdy zegarek komuś spadnie, Drobne części złoży sprawnie,
W obudowie je zamyka . I zegarek wówczas tyka".

Nasz tydzień głośnego czytania książek przez przedstawicieli różnych zawodów rozpoczęła pani Teresa Kożuchowicz. Jak łatwo się domyślić, dzieci miały okazję poznać pracę zegarmistrza. Pani Teresa nie tylko opowiadała o swojej pracy, ale również przeczytała bajkę pt. "Która godzina", której bohaterem jest Kruk Skarpeta. O określonej godzinie wykonywał różne czynności: wstawał, jadł, bawił się itp. Dla dzieci wielką atrakcją był przyniesiony przez zaproszonego gościa bardzo duży budzik, na którym uczniowie ustawiali odpowiednią godzinę. Pani Teresa zaprezentowała także dawny sposób mierzenia czasu. Dzieci wiedziały, że przyrząd, w którym przesypuje się piasek i odmierza czas, to klepsydra. Poprzez zabawę dzieci utrwaliły sobie poznawanie godzin.

   

   

   

    

 

Fotograf

"Aparatem robi zdjęcia, To ze ślubu, to z przyjęcia,
Do paszportu, portretowe… "Pstryk" i zdjęcie jest gotowe.
Potem nad nim tak pracuje: Zmienia kolor, retuszuje.
Fotografię piękną tworzy, Którą potem w ramkę włożysz".

Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Z tym zawodem związana jest od dziecka, ponieważ jej rodzice, państwo Lis, mają zakład fotograficzny w naszym mieście. Fotograf to osoba, która zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju zdjęć, ich wywoływaniem oraz obróbką. Wykonuje zdjęcia do dokumentów (dowodów, legitymacji), okolicznościowe (ślub, chrzciny), portretowe, reklamowe, reportażowe. Wspólnie prześledziliśmy historię fotografowania - od aparatów na kliszę poprzez cyfrowe. Dowiedzieliśmy się również, jak zrobić dobre zdjęcie. Lepiej robić mniej zdjęć, niż pstrykać ile się da, gdyż w aparacie zużywa się matryca. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z książką P. Bourgeois pt. "Franklin znajduje aparat fotograficzny" oraz wierszem L. J. Kerna pt. "Żyrafa u fotografa".

   

   
 

 

Fryzjer

Jest od fryzur specjalistą, Można nazwać go artystą.
A nożyczki i grzebienie są potrzebne mu szalenie.
Czesze paniom wielkie koki, plecie warkocz, kręci loki.
Dba, by włosy lśniące, zdrowe, ozdabiały twoją głowę.

Kolejnym gościem była fryzjerka, pani Aleksandra Królikowska. Zawód, który wykonuje na co dzień wymaga talentu, inwencji twórczej, bo trzeba dopasować fryzurę do urody klienta, tak żeby był zadowolony i pięknie wyglądał. Fryzjerstwo jak każdy zawód wymaga ciągłego kształcenia się, ponieważ moda na fryzury ciągle się zmienia. Fryzjer obcina, farbuje włosy , czesze i układa różne fryzury. Pani Aleksandra bardzo lubi swoje zajęcie, bo jak mówi, jest dla niej nieustanną inspiracją. Na koniec pani bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersz L. J. Kerna pt. "Dwa jeże".

 

   

 

Listonosz

"Setki listów, małe paczki (A co na nich? Barwne znaczki!)
Nosi w torbie przepełnionej, na ramieniu zawieszonej.
Rano z poczty je zabiera, wprost do skrzynki twej dociera.
Adres bowiem ma podany - na przesyłce napisany".

Następnym gościem była pani Ewa Dworzyńska. Gdy weszła ubrana w służbowy strój, z dużą torbą, dzieci od razu wiedziały, że jest listonoszem. Pani Ewa bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy. Listonosz to pracownik urzędu pocztowego doręczający adresatom listy, telegramy, przekazy i inne przesyłki. Dzieci zapoznały się z historią doręczania listów oraz początkami poczty. Nasz gość opowiedział im również kilka ciekawostek związanych z tym zawodem. Jak zwykle było mnóstwo pytań. Pani Ewa bardzo lubi swoją pracę, która wymaga sumienności i uczciwości. Ceni sobie kontakt z ludźmi.

    
 
   
 

 

Policjant

"Kto na straży prawa stoi? Kto opryszków się nie boi?
Zwykle nosi broń w kaburze, Chodzi dumnie w swym mundurze.
Ten, kto broi, ten kto kradnie. W jego ręce szybko wpadnie.
A na drodze, dla piratów, ma za karę plik mandatów".

Policjant to jeden z zawodów, który wzbudził duże zainteresowanie u dzieci. Nasz gość przeczytał książkę pt. "Policjant Leon" i opowiedział o swojej pracy. Pan Darek pracuje na komisariacie w Wałbrzychu. Odwiedził nas w stroju służbowym - mundurze policyjnym. Jest to niebezpieczny zawód - policja łapie nie tylko złodziei, ale także groźnych przestępców, trzeba być odważnym. Poza tym kieruje ruchem ulicznym, dba o bezpieczeństwo ludzi. Nasz gość zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo, prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, jazdę na rowerze w kasku. Dzieci zadawały mnóstwo pytań między innymi "Czy nosi pan broń?" itp., a pan policjant z uśmiechem opowiadał.

 

Pielęgniarka

"Opiekuje się chorymi- maluchami i starszymi.
Sprawdzi, czy ktoś ma gorączkę, bandażuje chorą rączkę.
Zrobi zastrzyk, opatrunek. Biegnie szybko na ratunek.
Gdy ktoś mdleje, źle się czuje, gdy pomocy potrzebuje".

Pielęgniarka to osoba, która pomaga lekarzom. Ma bardzo odpowiedzialną pracę. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem: pielęgnuje pacjenta, podaje mu leki, robi zastrzyki, zmienia opatrunki oraz asystuje lekarzowi w czasie zabiegów i operacji. Zajmuje się również edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Pani Dorota w zawodzie pracuje już 25 lat. Wcześniej pracowała w szpitalu, a obecnie jest pielęgniarką szkolną. Bardzo lubi pracę z dziećmi.


 
   
 
   
 
 
   
  
   

 

Bibliotekarka

Wśród omawianych zawodów nie mogło oczywiście zabraknąć pań bibliotekarek. Osoba pracująca w bibliotece doradza w wyborze literatury, wypożycza książki. Dba również o ład i porządek na półkach, obkłada, czyści i skleja książki. Poza tym bibliotekarka kupuje książki czyli gromadzi je, a następnie opracowuje, udziela informacji, prowadzi lekcje biblioteczne, organizuje różnorodne imprezy czytelnicze np.: konkursy literackie i plastyczne, spotkania autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi. Dba też o wystrój biblioteki przygotowując wystawki. Po zapoznaniu dzieci z pracą w bibliotece, pani bibliotekarka przeczytała im bajkę P. Wechterowicz pt.: "Uśmiech dla żabki", którą uważnie wysłuchały, a następnie odpowiadały na pytania związane z jej treścią.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom, którzy włączyli się do akcji Tydzień Głośnego Czytania w Bibliotece. Naszym gościem był również radny Jan Klepiec, który odwiedził bibliotekę i wziął udział w spotkaniu.

Biblioteka dziecięca w swoich zbiorach posiada mnóstwo książek związanych z różnymi zawodami. Warto wymienić serie popularnonaukową "Poznajemy ciekawe zawody" (strażak, lekarz, policjant, żołnierz, górnik) oraz "Poznajemy pojazdy" (ambulans, wóz strażacki, radiowóz itp.). Wśród literatury dziecięcej J. Słowacki "O Janku co psom buty szył". Ch. Perrault "Kot w butach". "Marysia piecze ciasto", A. Świrczyńska "Rogaliki króla Jana". Cz. Janczarski" Jak Wojtek został strażakiem", "Strażak Sam", "Miś Bodo i strażacy", "Listonosz Pat", "Miś listonosz" G. Delahaye, "Martynka jest chora", "Miś Remiś musi nosić okulary", "Tupcio Chrupcio dbam o zęby", "Franklin idzie do szpitala". Najmłodszych czytelników zapraszamy do uroczego miasteczka zwanego Zwierzaczkowem. W serii książeczek dzieci poznają sympatycznych i zabawnych mieszkańców oraz ich przygody. Listonosz Felek, policjant Leon, nauczycielka Hipolita, lekarka Zuzanna oraz strażak Wacek opowiedzą Wam, o sobie i swojej pracy. Razem z naszymi bohaterami spędzicie niezapomniane chwile.

W tekście wykorzystano fragmenty z książki Kim zostanę? Wierszyki o zawodach, Doroty Strzemińsieja-Więckowiak.

   

 

Tekst: Ewa Tadeuszak i Alicja Głąb
Fot.: Agnieszka Okarmus

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •