BIBLIOTECZNE POGOTOWIE KSIĄŻKOWE
28.09.2015 r.

26 września w naszym mieście odbyło się "Rodzinne Święto Ziemniaka". Wzięły w nim udział świebodzickie szkoły oraz przedszkola. Do tej inicjatywy włączył się również Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Panie bibliotekarki, wraz z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Fantasy, przygotowały "Biblioteczne Pogotowie Książkowe". Pomysłodawczynią akcji była Agnieszka Okarmus, moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy, działającego w Oddziale Dziecięcym. Jest to kolejne przedsięwzięcie przygotowane wspólnie z młodzieżą, która angażuje się w inicjatywy podejmowane przez Oddział Dziecięcy.

Sobotnia akcja miała na celu zachęcenie do czytania, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a także promocję biblioteki. Nasza akcja odbywała się w dwóch miejscach, przy: Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 oraz Publicznym Zespole Szkól Podstawowo-Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi. Każda grupa miała przygotowane stoisko, które wyróżniała piękna bajkowa dekoracja, z nazwą biblioteki i hasłem "Biblioteczne Pogotowie Książkowe", a także plakatem przygotowanym przez Marysię Partykę. Aby zachęcić dzieci do czytania i zapisania się do biblioteki przygotowano specjalne informatory, które otrzymywali rodzice. Zawierały one informację o działaniach podejmowanych przez Oddział Dziecięcy, prowadzonych zajęciach dla różnych grup wiekowych, a także dla całych rodzin. Dorośli często nie wiedzą jak bogatą ofertą dysponuje biblioteka, dlatego też postanowiliśmy im ją przybliżyć. Maluchy otrzymywały receptę na książkę, która została wypisana na podstawie rozmowy z dzieckiem. Staraliśmy się dobrać odpowiednie książki, zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami. Na specjalnie przygotowanej recepcie, wypisywaliśmy imię dziecka oraz polecane książki. Dodatkowo każde dziecko otrzymało bajkową pieczątkę. Miłą niespodzianką okazały się również balony, zarówno te z logiem biblioteki, jak i te w kształcie łabędzi, mieczy, piesków itp. Czasami przy stoiskach było tak wiele dzieci, że nie nadążałyśmy przygotowywać balonów. I to była dla nas największa nagroda.

Pragniemy podziękować naszym klubowiczom: Sandrze Wiktorek, Weronice Kobos, Gerardowi Gawłowskiemu, Hubertowi Muszyńskiemu, Marysi Partyce, za zaangażowanie i udział w naszej inicjatywie.

Ewa Tadeuszak