AKTUALNOŚCI

 

SPOTKANIE LITERACKO-MUZYCZNE Z FLETNIĄ PANA W TLE
16.09.2015 r.  14 września 2015 roku gościem Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach był OLEG DOVGAL, znakomity artysta, wirtuoz gry na fletni Pana. Spotkanie prowadził przyjaciel muzyka, znany pisarz i podróżnik ROMAN PANKIEWICZ, który na wstępie przedstawił nam miłego gościa. Oleg Dovgal - z wykształcenia muzyk, występuje w Filharmonii Lwowskiej oraz wykłada w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. Jest również kompozytorem. Inspiracją jest dla niego muzyka ludowa z rejonu gór Karpat. Znany jest nie tylko w swoim kraju - Ukrainie, ale również we Francji, Niemczech, Belgii, Holandii i oczywiście Polsce.

W trakcie imprezy pan Roman Pankiewicz opowiedział nam legendę związaną z bożkiem Panem i powstaniem instrumentu. Pan według mitologii greckiej to syn Hermesa i nimfy rzecznej, opiekun pasterzy i płodności trzód. Przedstawiano go jako człowieka z nogami, rogami i uszami kozła. Nie dawał on spokoju nimfom leśnym, które jednak go nie chciały. Jedna z nich, Syrinks, uciekając przed nim, wskoczyła do jeziora i zamieniła się w trzcinę, wydającą przy podmuchu wiatru piękne dźwięki. Pan wyciął trzcinę i tak powstała fletnia Pana- zespół piszczałek różnej wielkości, połączonych w jednym rzędzie.

Gdy pan Oleg Dovgal zagrał, oczarował nas przepięknymi dźwiękami, poruszającymi duszę i serce. Z fletni Pana popłynęło wzruszające "Ave Maria", "Aria" Jana Sebastiana Bacha, specjalnie skomponowany na ten instrument utwór "Samotny pasterz". Wysłuchaliśmy również skocznych, wesołych melodii ludowych, między innymi z Bukowiny.

Spotkanie miało również element zabawowy. Na wzór znanego programu "Jaka to melodia"
zorganizowany został konkurs na znajomość piosenek. Pan Oleg wygrywał po 2-3 nutki, a zadaniem przedstawicieli zaproszonych szkół - Zuzi, Julii i Olgierda, było odgadnięcie tytułu granego utworu. Wygrała Zuzia, która w nagrodę otrzymała płytę z utworami granymi przez tego wspaniałego muzyka.
Pan Oleg Dovgal zaprezentował nam również inne instrumenty muzyczne: flet prosty, flet podwójny (połączone dwa flety proste, można grać na jednym lub razem na dwóch), drumlę, spotykaną w górach Karpatach oraz okarynę, gliniany instrument muzyczny. Pan Oleg potrafił wyczarować melodię nawet z prostej metalowej rurki. Z metalową rurką wiąże się pewna anegdota, którą opowiedział nam pan Roman Pankiewicz. Koncertowali kiedyś w pewnym gimnazjum, gdzie ktoś zażartował, że instrumentem może być rurka od kaloryfera. Niewiele myśląc pan woźny przyniósł wspomnianą rurkę i wręczył ją naszemu wirtuozowi. Ten obejrzał ją dokładnie i ... zagrał. To niesamowite, muzyka jest wszędzie, ale trzeba być mistrzem, aby ją odnaleźć i wydobyć. Dziękujemy za wspaniałą ucztę duchową, którą przygotował nam zaproszony artysta, można było słuchać i słuchać.

Na zakończenie spotkania pan Oleg Dovgal odpowiadał na pytania dzieci, rozdawał autografy i pozował do wspólnych fotografii.

Tekst: Alicja Głąb
Fot.: Agnieszka Okarmus

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 

 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •