NARODOWE CZYTANIE CZYLI "LALKA" BOLESŁAWA PRUSA "KU PAMIĘCI" JERZEGO KAMASA I MAŁGORZATY BRAUNEK
09.09.2015 r.

Zainicjowane w 2012 r. przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie w dniu 05.09.2015 r. miało odsłonę już po raz czwarty. Po Adamie Mickiewiczu, Aleksandrze Fredrze, Henryku Sienkiewiczu nadszedł czas na "Lalkę" Bolesława Prusa.

"Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyzm, patriotyzm, z drugiej- codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. (…) Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów (…). Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych- współczesnych Polakach."- tak tegoroczny wybór argumentował Bronisław Komorowski.

"Lalka" to dla wielu nie tylko znakomita powieść z II połowy XIX w., ale również wspaniały serial nakręcony na podstawie książki z wybitnymi kreacjami aktorskimi Jerzego Kamasa i Małgorzaty Braunek i tym dwóm osobom poświęcone było Narodowe Czytanie w świebodzickiej bibliotece. Stało się tak dlatego, że w ubiegłym roku 23.06 zmarła odtwórczyni roli Izabeli Łęckiej, Małgorzata Braunek, a 23.08.15 r. Jerzy Kamas vel Stanisław Wokulski. W czasie czytania wyeksponowane zostały wątki powieści, które opisywały te postaci.

Narodowe Czytanie rozpoczęła dyrektor instytucji Małgorzata Grudzińska listem prezydenta RP przysłany na tę okoliczność. W NC udział wzięli: Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, dyrektor MBP Małgorzata Grudzińska, radna Teresa Małecka, nauczycielka Publicznego Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi Małgorzata Chojda-Ozga, czytelnicy: m.in. Janina Lis, Anna Ozgowicz, Róża Stolarczyk, Aleksandra Mielczarek i pracownicy MBP Agnieszka Konieczna i Beata Wiciak. Znakomitą scenkę z pociągu, kiedy to Wokulski odkrywa zdradę Izabeli Łęckiej przygotowali uczniowie PZSI w Świebodzicach: Aleksandra Kołakowska, Malwina Stopyra, Klaudia Wysoczańska, Łukasz Wacławek i Damian Wach pod okiem nauczycielek Jolanty Bieniasz i Agnieszki Różyckiej.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i chętnemu udziałowi przybyłych gości udało się znakomicie odtworzyć klimat minionej epoki. Przepiękne lalki z kolekcji pani Marii Palichleb przypominały o XIX- wiecznych czasach i pretekście do napisania powieści przez Bolesława Prusa. Tego dnia w bibliotece można było zobaczyć postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego, Kazimierza Starskiego czy baronowej Krzeszowskiej.

Po zakończonym czytaniu oraz typowaniu powieść na NC w roku przyszłym ("Nad Niemnem", Chłopi", "Przedwiośnie", "Noce i dnie") dyrektor placówki Małgorzata Grudzińska zaprosiła wszystkich na poczęstunek przygotowany przez pracowników biblioteki- ze specjalną limonadą Wokulskiego oraz przepysznym ciastem upieczonym przez czytelniczkę naszej biblioteki Krystynę Salwowską.

Wszystkim zaangażowanym osobom, które sprawiły, że Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach miało niezwykle klimatyczny i niezapomniany charakter serdecznie dziękujemy.

Tekst: Beata Wiciak
Fot. Anna Sędziak.