Wakacyjna podróż z bohaterami bajek
04.08.2015 r.

Pewnego lipcowego dnia bibliotekę dziecięcą odwiedziła grupa z zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1 wraz z panią Józefą Sadulak. Przedszkolaki te często odwiedzają naszą placówkę i wypożyczają mnóstwo książek, które czytają w przedszkolu. Poza tym uczestniczą w różnych imprezach organizowanych przez bibliotekę. Tym razem panie bibliotekarki zaprosiły dzieci w podróż z bohaterami ulubionych bajek. Bawiliśmy się w rytm piosenki pt. „Wakacyjny pociąg”.

Jedzie pociąg wakacyjny, pociąg kolorowy. Już wjeżdżają wagoniki na peron bajkowy. Tłum podróżnych już go wita ucieszony szczerze. Wie, że pociąg ten na pewno każdego zabierze.

Na naszą wycieczkę wyruszyliśmy oczywiście ze Świebodzic. Dzieci opowiadały, gdzie znajduje się nasze miasto, co ciekawego można w nim zobaczyć. Wymieniły: Ratusz, kościoły, basen, bibliotekę, Park Miejski, Mury obronne oraz Zamek Książ. W dalszą podroż zabrała nas Pyza, bohaterka książki H. Januszewskiej pt. „Pyza na polskich dróżkach”, która wędrowała sobie po Polsce. Na mapie konturowej naszego kraju, dzieci zaznaczały trasę naszej podróży przyklejając widokówki i bohaterów bajek, którzy podróżowali wraz z nami.

Pierwsza stacja - wieś wesoła: łąki, lasy, pole. Zaraz tutaj urządzimy zielone przedszkole. Nauczymy kota liczyć, a tańczyć konika. Niech zobaczy każdy cielak, jak przedszkolach bryka. Na wieś zabrał nas Reksio. Dzieci poznały jak wygląda wieś, czym różni się od miasta, jakie zwierzęta tam mieszkają. Przy zabawie ze śpiewem pt. „Farma”, mogły naśladować głosy zwierząt, były to doskonałe ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.

Druga stacja to Podhale, piękne, górskie szczyty, a ze szczytów jak wiadomo, widok znakomity. Bajki będą opowiadać potoki i skały, bo w nich mieszka duch starego bajarza Sabały. Na wycieczkę w góry zabrał nas Kogutek Ziutek. Dzieci wymieniały z naszą pomocą nazwy znanych gór: Sudety, Tatry, Karkonosze.

W naszą wakacyjną podróż wyruszyliśmy pociągiem. W trakcie zajęć przedszkolaki poznały też inne środki transportu: samolot, auto, rower, statek, autobus, tramwaj itp. Pani bibliotekarka przeczytała im książkę pt. „Pan Spirydion Podróżalski”, w której była mowa o wymienionych powyżej środkach lokomocji. Dużą radość sprawiła im zabawa „Mucha w mucholocie” .

Trzecia stacja to jezioro, widać je z daleka. Żabi chórek już z koncertem niecierpliwie czeka. Już po falach się ścigają żaglówki, kajaki i dmuchany hipopotam, malowany w maki. Nad jeziora zabrał nas Krecik W pobliżu znajdują się lasy, w których można zbierać grzyby, jagody, jeżyny, spotkać różne zwierzęta, a nad jeziorem łowić ryby.

Czwarta stacja to już morze, szerokie, głębokie i wspaniała piaskownica, większa niż przed blokiem. Na tej wielkiej piaskownicy, czy jak mówią: plaży, może skarby bursztynowe znaleźć nam się zdarzy. Nad morze zaprosili nas dwaj koledzy Bolek i Lolek. Dzieci mówiły co kojarzy im się z morzem: plaża, piasek, muszelki, woda, ryby, mewy. Wśród nadmorskich miejscowości wymieniały: Międzyzdroje, Świnoujście, Gdańsk, Gdynię, Sopot itp.

Piąta stacja to miasto. Koziołek Matołek, który wyruszył z Pacanowa, w którym obecnie znajduje się Centrum Bajki Europejskiej zabrał nas na wycieczkę po polskich miastach takich jak: Wrocław, Kraków, Warszawa. Dzieci dowiedziały się co ciekawego można w nich zobaczyć.

Podsumowaniem naszego spotkania była krzyżówka i zagadki związane z tematyką zajęć.

Przedszkolaki wykazały się znakomitą wiedzą. Na koniec dzieci oglądały książki popularnonaukowe z serii: „Świat w obrazkach”, „Co i jaki”, „Patrzę, Podziwiam, Poznaję”, „Wszystko jest ciekawe”, „Młody obserwator przyrody”. Książki te zawierają wiedzę na temat: lasów, jezior, morza, łąk, gór, zwierząt, środków transportu. W zajęciach wykorzystano również bajki: „Krecik w mieście”, „Reksio na wsi”, „Bolek i Lolek w mieście”, „120 przygód Koziołka Matołka”, „Pyza na polskich dróżkach”, „Kogutek Ziutek w Krakowie”, „ Kogutek Ziutek na Mazurach”, „Kogutek Ziutek w Pieninach”.

E. Tadeuszak, A. Okarmus