Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem
04.08.2015 r.

W czasie wakacji bibliotekę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Chatka Puchatka. Uczestniczyły one w zajęciach zorganizowanych przez panie bibliotekarki oraz wolontariuszki.

Bardzo lubi słodki miód. Zawsze czuje w brzuszku głód. Znają z książek go dzieciaki. Najsłynniejszym jest misiakiem. Mowa oczywiście o Kubusiu Puchatku, który był głównym bohaterem naszego spotkania. Dzieci szybko odgadły zagadkę, następnie wysłuchały piosenki z bajki i rozwiązały krzyżówkę. Pani bibliotekarka czytała przedszkolakom fragmenty książek o misiu. Zapoznała je z autorem A. A. Milne, który to właśnie spisał przygody misia w dwóch częściach: „ Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka”. Napisał je dla swojego pięcioletniego synka Krzysia, którego ulubioną zabawką był pluszowy miś i jego przyjaciele. Autor nadał im cechy ludzkie: mówią, chodzą, biegają i śpiewają. Zwierzęta przeżywają różne przygody i wesołe harce, które zawsze kończą się dobrze.

W trakcie zajęć odbyły się również ćwiczenia gimnastyczne. Dzieci nauczyły się mruczanki, zapoznały się z wierszem N. Usenko z książki pt. „Cztery pory roku Kubusia Puchatka”. Opowiadał on o Stumilowym lesie, który jest gdzieś wśród zielonych sosen, w przytulnej chatce mieszka Miś, a obok Królik, Sowa Prosiaczek, Krzyś i osioł Kłapouchy. Mieszkają pośród drzew i łąk, bez gazet, kalendarza. Telewizorów nie ma tam, a jednak nikt nie bywa sam i mnóstwo przygód codziennie im się zdarza.
Maluchy oglądały również różne książeczki o Kubusiu oraz kolorowały obrazki z bohaterami bajki. Podsumowaniem zajęć były zagadki, quiz, skojarzenia czyli odgadywanie na podstawie podanych określeń imion bohaterów np. gruby, żółty o małym rozumku, lubił miód. itp.

Druga część spotkania odbyła się na salce gimnastycznej. Panie zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Były gry i zabawy ruchowe, tańce integracyjne: Taniec połamaniec, Mucha w mucholocie, Woogie boogie, Pinguine dance itp. Podczas zabaw wykorzystano kolorową chustę Klanzową. W zajęciach pomagały wolontariuszki S. Wiktorek, W. Kobos i E. Mosiężna.

Ewa Tadeuszak i Agnieszka Okarmus