„POECI SWOJE WIERSZE CZYTAJĄ PROSTO.
04.08.2015 r.

Letni sezon w pełni, a Miejska Biblioteka Publiczna nie zwalnia tempa. Nietypowo, bo we wtorkowy wieczór 28.07.15 gościliśmy Waldemara Kostrzębskiego, poetę i prozaika, który na stałe mieszka w Xanten. Jego ulubionym gatunkiem literackim jest poezja i tej tworzy najwięcej. Pod jego piórem powstają przejmujące wiersze o tematyce osobistej, o relacjach międzyludzkich, starości, a także przepiękne erotyki.

Pomimo przebywania 25 lat poza granicami Polski i osadzenia na stałe nad Renem, nasz gość zauroczył zebraną licznie publiczność pięknem ojczystego języka. Spotkanie autorskie zatytułowane „Po godzinach” miało na celu prezentację twórczości, którą pisarz przedstawił osobiście. Anna Dymna w jednym z udzielonych wywiadów prasowych powiedziała: „Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie i poezja czytana w ten sposób brzmi najlepiej (…) Trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu” i tak właśnie było w tym przypadku.

Waldemar Kostrzębski okazał się niezwykle ciepłym i kontaktowym człowiekiem. Prezentacja wierszy i satyr przeplatana była rozmowami z czytelnikami, których ciekawiło wszystko, zarówno powód, dla którego poeta sięgnął po pióro „po godzinach”, a także życie prywatne.

Nasz gość, to autor 5 tomików poezji. Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich w Polsce. Okazał się wielkim pasjonatem, bez reszty oddanym hobby. Głęboko zaangażowany w działalność literacką i kulturalną wśród Polonii niemieckiej zajmuje się organizacją wieczorów poetyckich poświęcając prywatny czas i pieniądze. Dbałość o piękno i czystość ojczystego języka, różnorodność i bogactwo wypowiedzi zarówno w zaprezentowanej twórczości oraz w czasie spotkania urzekły zgromadzonych czytelników biblioteki.

Poezja Waldemara Kostrzębskiego spodobała się do tego stopnia, że po zakończonym spotkaniu wielu z przybyłych postanowiło nabyć tomiki wierszy ustawiając się w długiej kolejce po autograf pisarza. Nasza biblioteka w prezencie otrzymała pamiątkowe egzemplarze z dedykacją, które zostały włączone do zbiorów instytucji.

Beata Wiciak
                                                                                        MBP w Świebodzicach

Więcej informacji o autorze i relacja ze spotkania widziana oczami poety ok. 10.08.15 na stronie internetowej: www.waldemar-kostrzebski.blogspot.de