ŚWIEBODZICZANIE LUBIĄ KSIĄŻKI CZYLI OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W ŚWIEBODZICACH.
24.06.2015 r.

Bookcrossing czyli „uwolnij książkę”  to akcja, która w dniu 18.06.15 r. przyciągnęła do biblioteki mnóstwo miłośników literatury.

Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., a na grunt polski w 2003 r. przenieśli ją uczniowie XXX LO im. Bolesława Prusa w Łodzi mając na celu propagowanie czytelnictwa.  Rolę koordynatora do dnia obecnego pełni nauczyciel-bibliotekarz Jolanta Niwińska.

Od 2004 r. bookcrosing w Polsce postanowiono  obchodzić jako Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Pierwszą edycję datuję się na 06 kwietnia 2004 r, w dniu narodzin jednego z inicjatorów idei, a w następnych latach pod wpływem sugestii nauczycieli data ta została przeniesiona na II połowę czerwca.

Ideę „uwalniania książek” zwolennicy tłumaczą tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Stworzona akcja daje szansę woluminom na drugie życie i na to, by trafiły do jak największej liczby czytelników.

W tym roku odbyła się już XII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Po raz pierwszy do akcji przyłączyła się świebodzicka biblioteka, a odzew wśród mieszkańców Świebodzic przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Na apel o wspólne „uwalnianie książek”  mieszkańcy przynieśli do biblioteki ponad 600! W Łodzi, nieporównywalnie większym mieście niż Świebodzice,  w czasie I edycji uczniowie zebrali 400 woluminów.

Czwartek 18.06.15 r. od samego rana biblioteka tętniła życiem. Jako pierwsi skierowali tutaj kroki mieszkańcy Łodzi (!), którzy przebywając w celach turystycznych w mieście, wiedząc o naszej akcji, specjalnie przełożyli swój wyjazd o jeden dzień, by zabrać ze sobą wcześniej wybrane pozycje. Oczywiście przyrzekli „uwolnić” po przeczytaniu woluminy w Łodzi, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.

Następną grupą byli uczniowie z PZSI w Świebodzicach oraz Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach, dla których przygotowaliśmy nie tylko pogadankę i prezentację dotyczącą Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, ale również zabawę w formie warsztatów „Poznaj swoją bibliotekę”. Podzielona na trzy grupy młodzież rozwiązywała Questy (czyli odpowiadała na zadawane pytania) czynnie biorąc udział w zadaniu postawionym przez bibliotekarki. Na zakończenie przyszedł czas na wspólne podsumowanie niedawno zakończonego 8 Festiwalu Reżyserii Filmowej w Jeleniej Górze, w którym młodzież z biblioteką brała udział.

Nie był to jednak koniec spotkań tego dnia w bibliotece. Mieszkańcy miasta przez cały dzień systematycznie odwiedzali bibliotekę. Wspólnie „uwalnialiśmy” kolejne tomy, stając się propagatorami rozwoju czytelnictwa i książek.

Biblioteka tego dnia zaprosiła Dariusza Pawlickiego, który kolejny raz zawitał do naszej placówki. Temat spotkania brzmiał: „Kolonia artystyczna w Zakopanem do roku 1939”.

Popołudniowe spotkanie zgromadziło również mnóstwo czytelników i miłośników książek. Wśród nich zorganizowaną, liczną grupą przybyli nauczyciele oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, przynosząc ze sobą książki, by darować im kolejne życie oraz zabierając ze sobą te, których jeszcze nie czytali.

To był radosny dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Podjęta akcja udała się znakomicie, bowiem wzbudziła niemałe zainteresowanie pośród różnych grup wiekowych mieszkańców. Nastrój jaki towarzyszył temu spotkaniu napawa optymizmem, bo świebodziczanie lubią książki! Wszyscy uczestnicy Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, którzy tego dnia zagościli w bibliotece zgodnie orzekli, że ideę „uwalniania książek” należy rozpropagować z większym rozmachem tworząc miejsca do bookcroosingu nie tylko w placówce, ale także w innych miejscach w Świebodzicach: Rynku, parku, czy na dworcu kolejowym.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.