AŁBENA GRABOWSKA-GRZYB "Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH"
17.06.2015 r.

W roku 2015 akcja "Z książką na walizkach" zorganizowana była już po raz dwunasty. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku." Główną ideą projektu jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek. Do jej realizacji zaproszonych zostało 10 twórców - znanych i popularnych pisarzy i ilustratorów.

W ramach tej akcji 11.06.2015 roku gościem świebodzickiej Biblioteki Dziecięcej była pani Ałbena Grabowska-Grzyb. Dzieci zaproszone na to spotkanie wprost zasypały ją pytaniami. Oto czego dowiedzieliśmy się o naszym niezwykłym gościu.

Urodziła się w Pruszkowie pod Warszawą. Ojciec jest Polakiem, a mama Bułgarką. To jej zawdzięcza swoje oryginalne imię Ałbena, co w tłumaczeniu z języka bułgarskiego oznacza kwitnącą jabłoń. Drugie imię Kateryna otrzymała po babci. Obecnie mieszka w Brwinowie. Jako ciekawostkę dodała, że kiedyś mieszkał tam znany pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. Pani Ałbena Grabowska-Grzyb z zawodu jest lekarzem neurologiem i epileptologiem. Trzynaście lat pracowała w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Obecnie pracuje w pracowni EEG i dzięki temu ma więcej czasu dla trójki swoich dzieci: Julka-14 lat, Alinki-12 lat i 6 letniego Frania.

Pierwszą książką, którą napisała była bajka terapeutyczna "O małpce, która spadła z drzewa". Książeczka ta skierowana jest do dzieci chorych na epilepsję. Pomaga im oswoić się z objawami choroby i pozwala zaakceptować leczenie.

Pani Ałbenie w pisaniu książek pomaga syn Julek. Bardzo chciał, aby napisała książkę o chłopcu, który nie lubi szkoły, nie lubi się uczyć, ale uwielbia gry komputerowe. Julek jest pierwszym czytelnikiem książek swojej mamy i nie skąpi krytycznych uwag, co autorka bardzo sobie ceni. Tak powstały książki przygodowe z serii "Julek i Maja". Opowiadają one o zagrożeniach płynących z nieograniczonego dostępu do komputerów, o tym jak potrafi wciągnąć świat wirtualny. Książki te mówią również o zagrożeniach płynących ze znajomości zawieranych przez Internet, o tym jak bardzo niebezpieczny i niekontrolowany jest ten świat. Problem jest na tyle poważny, że pierwsza część serii trafiła do podręcznika szkolnego klasy piątej, z czego pani Ałbena jest bardzo dumna.

Na pytanie czy jej książki są interesujące pani Ałbena Grabowska-Grzyb odpowiedziała, że są bardzo ciekawe, wprowadzają dużo humoru, wiele przygód, są pełne tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Książka dla dorosłych "Tam, gdzie urodził się Orfeusz" jest wspomnieniem wspaniałych wakacji, które autorka spędzała w Bułgarii u swojej babci. Bardzo ciekawie opisuje historie tego kraju, zwyczaje, przepisy potraw, które gotowała jej babcia. Tu należy dodać, że pani Ałbena dobrze zna język bułgarski. Ostatnią książką, którą napisała dla dorosłych jest 3 tomowa saga rodzinna "Stulecie winnych".

Dzieci były ciekawe jak długo autorka pisze książki i czy je sama ilustruje. Pisarka odpowiedziała, że zazwyczaj pisze wieczorem na komputerze 3-5 stron. Napisanie książki zajmuje jej około 3 miesięcy. Nie ilustruje swoich książek, bo nie ma talentu plastycznego.

Pani Ałbena na pytanie czy lubi czytać książki odpowiedziała, że uwielbia i czyta bardzo dużo. Czytanie jest dla niej doskonałym relaksem i najmilszym sposobem spędzania wolnego czasu. Jako nastolatka czytała między innymi książki Krystyny Siesickiej, Aleksandra Minkowskiego i Małgorzaty Musierowicz. Jej ulubioną książką dziecięcą jest "Momo" Michaela Ende. Niezwykła opowieść o tajemniczej dziewczynce o imieniu Momo, o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni.

Autorka powiedziała, że bardzo lubi spotykać się z czytelnikami. Z przyjemnością opowiada o swoich książkach zwłaszcza, gdy książki się podobają i czytelnicy dopytują się o ich dalsze części.

Na zakończenie spotkania pani Ałbena Grabowska-Grzyb rozdawała dzieciom autografy i pozowała do wspólnych pamiątkowych zdjęć. Spotkanie bardzo się podobało zarówno dzieciom jak i zaproszonej autorce, która ma mnóstwo pomysłów na nowe książki. Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych do czytania ciekawych książek tej utalentowanej pisarki.

Tekst: Alicja Głąb
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus