WIELKIE ŚWIĘTO REŻYSERÓW FILMOWYCH CZYLI 8 FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ W JELENIEJ GÓRZE
16.06.2015 r.

8 Festiwal Reżyserii Filmowej za nami. Pokazy filmowe i spotkania z twórcami, reżyserami, znanymi postaciami świata filmu trwało od 06.06.15 do 11.06.15 r. Dotychczasowe siedem edycji odbywało się w pobliskiej Świebodzicom, Świdnicy. W tym roku po raz pierwszy FRF zawitał do Jeleniej Góry.

Pomimo rozgoryczenia tym faktem wielu użytkowników MBP w Świebodzicach,(ok. 70), która zorganizowała wyjazd, podążyła w ślad za tą wielką, jedyną na świecie imprezą przybywając tam dwukrotnie. Wybór padł na filmy biorące udział w konkursie: „Carte blanche” Jacka Lusińskiego oraz „Bogów” Łukasza Palkowskiego. Dodatkowo obejrzeliśmy spektakl teatralno-muzyczny: „Z obłoków na ziemię” z fantastyczną muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego, zainspirowany poezją ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Pawła II, wyreżyserowany i w wykonaniu Jana Nowickiego, opowiadający o przemijaniu, o miłości, o modlitwie zwykłego człowieka i żarliwości z jaką się modli, a także o miłosierdziu i wierze we współczesnym świecie.

Na FRF w tym roku zgłoszono rekordową ilość filmów (świetna kondycja rodzimej kinematografii):

1.  Małe stłuczki, Aleksandra Gowina i Ireneusza Grzyba

2. Bogowie, Łukasza Palkowskiego,

3. Pani z Przedszkola, Marcina Krzyształowicza,

4. Carte blanche, Jacka Lusińskiego,

5.  Fotograf, Waldemara Krzystka,

6. Służby specjalne, Patryka Vegi,

7. Obce ciało, Krzysztofa Zanussiego,

8. Obywatel, Jerzego Stuhra.

Wzorem lat ubiegłych wręczone zostały nagrody specjalne. Za całokształt twórczości reżyserskiej Kryształowy Dzik powędrował do Janusza Majewskiego („Zazdrość i medycyna”, „Zaklęte rewiry”, „Królowa Bona”, serial „Siedlisko” ).

Beata Tyszkiewicz, odtwórczyni ról: Izabeli Łęckiej w „Lalce „ Wojciecha Hasa, Marii Walewskiej w „Marysi i Napoleonie w reż. Andrzeja Jareckiego czy cioci Zosi w „Zakochanych” Piotra Wereśniaka , która jak się okazało pierwsze lata życia spędziła w Jeleniej Górze, w swym mateczniku została uhonorowana nagrodą za twórczą współpracę aktora z reżyserem.

Oprócz pokazów filmowych atrakcją festiwalu były spotkania autorskie ze znakomitymi reżyserami biorącymi udział w konkursie: m.in. Krzysztofem Zanussim, Patrykiem Vegą, Waldemarem Krzystkiem, Jerzym Stuhrem jak i zasiadającymi w jury: Andrzejem Krakowskim, Wojciechem Wójcikiem, Januszem Majewskim oraz z aktorami, gwiazdami polskiego kina: Beatą Tyszkiewicz, Arturem Żmijewskim, Januszem Chabiorem, Janem Nowickim i Sonią Bohosiewicz.

W czasie trwania festiwalu wystawiono trzy sztuki teatralne. Oprócz wspominanego już „Z obłoków na ziemię” obejrzano spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego pt. „Film Gravity” oraz w wykonaniu Anny Samusionek pt. „Pan Tadeusz czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny”.

Mając na uwadze tak bogaty repertuar i program jaki przygotował dla miłośników filmu, zaprzyjaźniony ze świebodzicką biblioteką Dyrektor FRF, pan Stanisław Dzierniejko, można śmiało wysnuć wniosek, że zadowolił on najwybredniejszych miłośników kina. Idea festiwalu, o której opowiada czyli „wprowadzenie widza w świat sztuki reżyserii i edukacja filmowa młodzieży” została zrealizowana w sposób mistrzowski. W tym roku jeleniogórzanie byli tymi szczęśliwcami, którzy jako pierwsi mieli okazję uczestniczyć w warsztatach reżyserskich prowadzonych pod okiem mistrzów-reżyserów.

Na zakończenie w Teatrze im. K.C. Norwida w Jeleniej Górze w dniu 11.06.15, uświetnionym występem Mariusza Kiljana, który recitalem „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”, dał popis najwyższej jakości dowcipu., ogłoszono werdykt jury. Laureatem tegorocznego 8 Festiwalu Reżyserii Filmowej w Jeleniej Górze został Jan Jakub Kolski za „Serce, serduszko” To do jego rąk powędrowała statuetka Złotego Dzika, nagroda dla najlepszego polskiego reżysera 2014 roku.

Ogromnie zazdroszcząc mieszkańcom Jeleniej Góry i ubolewając, że tak wielkie święto świata kultury, które przez 7 lat mieliśmy „na wyciągnięcie ręki” i czynnie braliśmy w nim udział, zostało przeniesione tak daleko. Mimo to, wiemy, że warto było pokonać kilkadziesiąt kilometrów, by poczuć namiastkę tego, co się wydarzyło w Jeleniej Górze w dniach 06.06.15-11.06.15 na 8 FRF i mając świadomość, że uczestniczyliśmy w wielkim światowym wydarzeniu.

Serdecznie dziękujemy wspaniałemu aktorowi panu Janowi Nowickiemu i jego zespołowi za to, że zgodzili się poczekać na naszą świebodzicką grupę, która z 15 min opóźnieniem, spowodowanym projekcją filmową „Carte blanche”  dotarła do teatru im. K.C. Norwida w Jeleniej Górze.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.