NOC MUZEÓW W CENTRUM NAUKI I SZTUKI STARA KOPALNIA Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W ŚWIEBODZICACH.
29.05.2015 r.

Istnieją takie noce, kiedy szkoda spać, bowiem wtedy dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest NOC MUZEÓW, kiedy to bezpłatnie można zwiedzać wytypowaną instytucję kultury.

Po raz pierwszy muzea otworzyły swoje drzwi nocą w Berlinie w 1997, stając się wzorem dla pozostałych placówek. Obecnie święto obchodzone jest w ponad 120 miastach Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Poznaniu w Muzeum Narodowym w 2003 r. Za jego przykładem bezpłatnie zaczęły udostępniać raz w roku swoje zbiory inne miasta. Organizatorzy dodatkowo przygotowują specjalne atrakcje, by wydarzenie pozostało na długo w pamięci.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach po raz drugi wraz z Seniorami i pozostałymi użytkownikami uczestniczyła w Nocy Muzeów. Tym razem azymut skierowaliśmy do niedawno otwartego Centrum Nauki i Sztuki Starej Kopalni w Wałbrzychu, które powstało w miejscu Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Warunkiem uczestnictwa w Nocy Muzeów było wcześniejsze zgłoszenie.

Nasza placówka zapowiedziała swój udział w dniu 16.05.2015 o godz. 20.30 i z pond 20 osobową grupą zawitaliśmy u bram dawnego „Thorezu”, jeszcze wcześniej zwanego „Julią”.

Była to noc pełna atrakcji. Przebogaty repertuar zwiedzania zadowolił wszystkich, bowiem mogliśmy:

• Przejść z przewodnikiem podziemna trasą,

• Zwiedzić dawne warsztaty mechaniczne,

• Wejść na wieżę widokową, by podziwiać iluminację całego kompleksu Starej Kopalni.

Dodatkowo Wałbrzyski Ośrodek Kultury przygotował:

• Animacje,

• Pokaz „Fire Show”,

• Warsztaty malowania światła,

• Spektakl Teatru „Żarówka”.

W „Welcom Center” można było wysłuchać wykładu Prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusza Mykytyszyna na temat historii wałbrzyskiego górnictwa. Ponieważ na czas wykładu zwiedzaliśmy podziemna trasę, zaprzyjaźniony z Seniorami Prezes Fundacji po skończonym wykładzie, kiedy z powrotem powróciliśmy do „Welcom Center” zrelacjonował najważniejsze rzeczy z wcześniejszej prelekcji, a także odpowiadał na zadawane przez nas pytania.

To była noc pełna wrażeń i atrakcji. W radosnych nastrojach, późną nocą wracaliśmy do domów.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.