NOWA OFERTA BIBLIOTEKI
- SPOTKANIA Z DARIUSZEM PAWLICKIM CIĄG DALSZY
25.05.2015 r.

Kolejne spotkanie z Dariuszem Pawlickim, poetą, prozaikiem, autorem wierszy, esejów i szkiców oraz prozy poetyckiej miało miejsce w MBP w Świebodzicach w dniach 19.03.15 r. i 09.04.15 r. Wysłuchaliśmy wykładu zatytułowanego: „Powrót w naturę- kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie po 1945 r.” Spotkania zgromadziły sporo zainteresowanych osób genezą ukształtowania twórczego środowiska w Karkonoszach.

Czwartkowe popołudnia dostarczyły nam wiedzy o tym, że w II połowie XIX w. do Szklarskiej Poręby przybyli tacy twórcy jak: Carl i Gerhart Hauptmannowie, Otto Modelsohn, Anna Teichmuller i in. Okazało się, że miasteczko położone w dolinie rzeki Kamiennej było idealnym miejscem dla zmęczonych miastem artystów. „Powrót w naturę”, przepiękny krajobraz, widok gór stwarzał warunki dla przybywających tam twórców, a także pomagał w osiąganiu wewnętrznego spokoju i harmonii oraz napawał ich artystyczną weną.

Spotkania w bibliotece poświęcone kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie dostarczyły ogromu wiadomości na temat życia pisarzy i ludzi sztuki, jakie miało miejsce w malowniczym, przepięknym miasteczku górskim na Dolnym Śląsku.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.