Warsztaty komiksu i ilustracji
27.04.2015 r.

23 kwietnia 2015 roku, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyły się warsztaty komiksu i ilustracji, w których uczestniczyli członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Warsztaty poprowadził Szymon Teluk - malarz, rysownik, ilustrator, karykaturzysta. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki ze środków finansowych Instytutu Książki.

Nasz gość swoją przygodę z rysunkiem rozpoczął w wieku 10 lat. Inspiracją dla młodego artysty stały się bardzo popularne wówczas komiksy, których posiadał sporą ilość. Gdy oglądał filmy animowane i czytał komiksy, wiedział już, że w przyszłości chciałby zająć się rysowaniem.

Tematami czwartkowych warsztatów były:

1. Jak stworzyć bohatera fikcyjnego. Bohatera komiksu, animacji, filmu, książki.

2. Concept art. czyli kreacja gier komputerowych. Jak wymyślać i fachowo narysować postacie, tła i rekwizyty, które potem staną się częścią gry komputerowej.

Warsztaty składały się z części teoretycznej, przedstawienia w postaci prezentacji multimedialnej zróżnicowanych przykładów oraz części praktycznej. Jak się okazało, tworzenie komiksów i gier komputerowych to żmudna praca, która wymaga dużej wyobraźni i dbałości o szczegóły. Rysownik tworzy bohaterów, którymi mogą być nie tylko ludzie, ale także zwierzęta czy przedmioty, które nabierają cech ludzkich. W przypadku gier komputerowych ważne jest także tło, miejsce, w którym rozgrywa się akcja - miasto, pustynia czy kosmos. Tworząc postać fantastyczną należy uwzględnić wygląd bohatera, jego osobowość - postać dobra, zła, neutralna czy antybohater, posiadający same wady. Istotna jest również dbałość o ubranie oraz atrybuty - dodatki do postaci, np. mama Muminka - torebka i fartuszek, smerf Ważniak - okulary. Wykład został wzbogacony rysunkami naszego gościa, które zachwyciły dzieci biorące udział w warsztatach.

Uczestnicy spotkania otrzymali wiele cennych wskazówek, dotyczących m.in.: wykorzystywania figur geometrycznych, podstaw światłocienia, tworzenia biografii bohaterów. Dzięki uzyskanej wiedzy tworzyli własne postacie. Oczywiście każdy mógł liczyć na indywidualne wskazówki.

Gość spotkania zorganizował również zabawę integracyjną. Uczestnicy wspólnie wymyślali postać oraz pojazd. Każdy mógł dodać własny szczegół lub zmienić wcześniej podany element. Teraz już wiemy, ile pracy wymaga stworzenie postaci w komiksie czy grze komputerowej. Pomysł to jedno, ale jego urzeczywistnienie to bardzo ciężka praca, wymagająca wiele poprawek, dopracowania szczegółów.

Podsumowując warsztaty pan Szymon Teluk życzył małym artystom, aby wiedza, którą nabyli na warsztatach, połączona z ich bogatą wyobraźnią zaowocowała powstaniem niezwykłego, baśniowego świata.

Galerię prac można obejrzeć w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus