SENIORZY I MŁODZIEŻ WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE
27.04.2015 r.

To był od dawna wyczekiwany dzień zarówno przez Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach, jak i młodzież PZSI w Świebodzicach i Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków. Pogoda w sam raz jak na wyprawę autokarowa i wycieczkę- dopisała z czego byliśmy niezmiernie zadowoleni.

A oto relacja ze strony internetowej PZSI w Świebodzicach użyta za zgodą autorki artykułu. (http://www.pzsi.e-dukator.com.pl/index.php/759-swiat-mediateki) oraz fotorelacja z wyprawy edukacyjnej.

„W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Świebodzicach nasi uczniowie z klasy VI oraz I i II gimnazjum brali udział w wycieczce do Mediateki we Wrocławiu.

Mieliśmy okazję zobaczyć jedną z nowoczesnych bibliotek, w której oprócz książek znajdują się bogate zbiory multimedialne: filmy DVD i BLU-RAY, płyty muzyczne, audiobooki, gry planszowe oraz programy edukacyjne, MultiCentrum czyli ineraktywne centrum edukacji oraz Language Cafe - bezpłatna kafejka językowa, prowadzona przez native speakerów. Ciekawostką w Mediatece jest też trezor czyli całodobowa wrzutnia do oddawania książek.

Ponadto biblioteka realizuje różne projekty, a najbardziej zainteresowała nas tzw. „Żywa biblioteka” czyli możliwość porozmawiania z Żywymi Książkami – niezwykłymi ludźmi, którym można zadać różne pytania; dostępni do rozmowy byli już Muzułmanka, Były Bezdomny, Osoba Homoseksualna, Osoba transseksualna, Osoba na wózku, Feministka, Osoba niewidząca, Osoba niesłysząca, Osoba ciemnoskóra, Romka, Katolik, Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjanka, Trzeźwiejący Alkoholik, Uchodźczyni, Żydówka i inni. Żywa Biblioteka działa w piątki i w soboty od 12.00 do 20.00, a w praktyce wygląda to tak, że przychodzimy do biblioteki i wybieramy, na podstawie krótkiego opisu, osobę, z którą chcemy porozmawiać, znajdujemy odpowiednie miejsce w bibliotece i już... Rozmowa może trwać 30 minut, Żywa Książka może jednak przerwać ją w dowolnej chwili, gdy pytania okażą się dla niej zbyt trudne.

Podczas wycieczki oglądnęliśmy również ciekawą prezentację o nieznanych zabytkach Wrocławia, znalazł się też czas na krótki spacer po Wrocławiu. Wycieczka wszystkim podobała i bardzo dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach za zorganizowanie wyjazdu.

Jolanta Bieniasz