SENIORZY I SPOTKANIE Z KSIĘCIEM BOLKIEM von PLESS.
14.04.2015 r.

Zamek Książ to nie tylko jeden z największych i najpiękniejszych obiektów architektury, ale również potężny ośrodek życia kulturalnego. To tutaj odbywają się różnego rodzaju wystawy, koncerty, projekcje filmowe, seminaria, widowiska teatralne, pikniki, turnieje, warsztaty tematyczne i jarmarki okolicznościowe.

Seniorzy zaprzyjaźnieni z biblioteką niejednokrotnie uczestniczyli w tych wydarzeniach. Nie zabrakło nas również 10 kwietnia 2015 r. podczas premiery publikacji „Instytucje dla dobra górników Kopalń Książańskich Jego Wysokości, Księcia von Pless w Wałbrzychu na Śląsku”. Reprint broszury wydanej w języku polskim, niemieckim i angielskim stanowi pierwszy tom nowego cyklu wydawniczego Fundacji Księżnej Daisy von Pless, której premiera miała miejsce w 1904 roku. Zawarto w niej nowatorskie jak na ówczesne czasy rozwiązania socjalne dla pracowników wałbrzyskich kopalń. Gościem honorowym tego doniosłego wydarzenia był Ksiażę Bolko von Pless, który promował wspomniane wydawnictwo, a także odpowiadał na zadawane mu pytania. To właśnie z jego relacji dowiedzieliśmy się, że nie posiada żadnych pamiątek po swoich przodkach, które by darzył szczególnym sentymentem.

Stwierdził, że w życiu nie powinniśmy oglądać się za siebie oraz, że historii nie można powtórzyć, ale dodał, że mimo wszystko powinniśmy pamiętać o przeszłości, na dowód wskazując piątkową uroczystość.

Po zakończeniu spotkania była możliwość zakupu zaprezentowanej wcześniej publikacji, na której Książę Bolko składał swój pamiątkowy podpis.