W świecie tolkienowskiej magii
31.03.2015 r.

Mocnym akcentem rozpoczął inaugurację Dyskusyjny Klub Fantasy, który powstał przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, w lutym 2015 roku. Założony przez Agnieszkę Okarmus - bibliotekarkę i moderatora Klubu, skupia młodzież ze świebodzickich szkół, będącą wiernymi czytelnikami literatury fantasy.

Trudno o lepszą datę dla inauguracji tego Klubu niż 25 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tolkienowskiej krainie 25 marca jest wielkim świętem, bowiem wtedy w Śródziemiu przypada rocznica upadku Saurona, zakończenie walki o pierścień i uwolnienie Śródziemia od mrocznych sił.

I właśnie w tym dniu członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy brawurową inscenizacją literatury Tolkiena uczcili to święto. Fantazyjne przebrania i stylizacje, ciekawa scenografia, a przed spektaklem prezentacja wprowadzająca widza w niezwykły świat prozy Tolkiena. Młodzi aktorzy znakomicie odnaleźli się zarówno w granych postaciach, jak i przewodnikach po świecie tolkienowskiej magii.

Otrzymali zasłużone brawa od zachwyconej publiczności wśród której byli: przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach dr Łukasz Kwadrans, wiceprzewodniczący Jan Klepiec, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Zdrowia Zofia Marek i Piotr Krzyśpiak - radny tej Komisji oraz przewodnicząca Komisji Gospodarki Miaszkaniowej Teresa Małecka, dyrektor Społecznego Gimnazjum Akademickiego Anna Maślach oraz nauczyciele-poloniści i bibliotekarze świebodzickich szkół, a także fani prozy Tolkiena.

Tekst i zdjęcia
Małgorzata Grudzińska
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Okarmus,
Scenografia i projekt plakatu: Maria Partyka,
Prezentacje multimedialne: Maria Partyka i Gerard Gawłowski, Kamil Kozar i Hubert Muszyński,
Lektorzy: Weronika Kobos, Sandra Wiktorek,
Obsada: Gandalf - Daniel Kozar, Bilbo Baggins - Karolina Pofelska, Frodo Baggins - Klaudia Wysoczańska, Elrond -Krystian Pilch, Legolas - Maria Partyka, Gimli - Gerard Gawłowski, Boromir - Kalina Bartosiewicz, Aragorn - Hubert Muszyński, Samwise Gamgee (Sam) - Ola Filipczyk, Peregrin Tuk (Pippin) - Emilia Mosiężna, Meriadok Brandybuck (Merry) - Szymon Stroczyński.

J. R. R. Tolkien - jeden z najbardziej znanych twórców fantastyki ostatnich lat. Napisał książki takie jak "Hobbit, czyli tak i z powrotem", trylogię "Władca Pierścieni" i wiele innych.

25 marca obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena. Właśnie z okazji tego święta działający w świebodzickiej bibliotece Dyskusyjny Klub Fantasy, w którego skład wchodzą uczniowie ze świebodzickich szkół, postanowił przybliżyć mieszkańcom miasta treści książek Tolkiena.

Wszystko odbyło się w środę, 25 marca o godz. 18.00 w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Zaproszeni zostali dyrektorzy szkół, poloniści, radni… w zasadzie wszyscy.

Całość zaczęła się od prezentacji ras przedstawionych w powieściach Tolkiena. Omówiona została postać Bilba Bagginsa, jednego z hobbitów oraz orkowie i krasnoludy. Odpowiedzialni byli za to uczniowie Społecznego Gimnazjum Akademickiego w Świebodzicach.

Później członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy przedstawili kilka scenek z książki i filmu "Władca Pierścieni". Całość była humorystyczna, a aktorzy mieli dużo dystansu do granych postaci i udowodnili, że potrafią dobrze się bawić.

Publiczności także spodobały się przedstawione fragmenty i prezentacje. Wszyscy nagrodzili uczniów i ich opiekunów- p. Agnieszkę Okarmus, p. Agnieszkę Kiryczuk - gorącymi brawami.

Mam nadzieję, że powstały niedawno klub wciąż będzie się rozwijał, a do jego grona dołączą nowi sympatycy książek, nie tylko gatunku fantasy.

Maria Partyka
Członek Dyskusyjnego Klubu Fantasy