AKTUALNOŚCI

 

RADOŚĆ I WOLA ŻYCIA, A CHOROBY I ŚMIERĆ CZYLI SENIORZY NIE BOJĄ SIĘ TRUDNYCH ROZMÓW
31.03.2015 r.  


 

Człowiek, rodzina, społeczeństwo w obliczu nieuleczalnej choroby jaką najczęściej jest nowotwór była tematem czwartkowego spotkania 26.03.2015 wśród grona Seniorów.
Tego dnia dla zobrazowania tematu biblioteka zaproponowała książkę Johna Green’a „Gwiazd naszych wina” oraz fragmenty filmu pod tym samym tytułem.

Z uwagi na ciężar gatunkowy tematu, było to trudne spotkanie. Przekonaliśmy się jak ciężko rozmawiać, gdy w grę wchodzi życie, bo „Gwiazd naszych wina” traktuje o ludzkim istnieniu, o wykorzystaniu każdej chwili, kiedy tak naprawdę dni głównych bohaterów zostają policzone.
Hanzel i Augustus wiedząc o wyroku jaki wydał na nich los nie egzystują, ale żyją pełnią życia (oczywiście na miarę własnych możliwości), korzystają z każdego momentu jaki zostaje im podarowany: kochają, marzą, realizują swoje pasje i przeżywają swoje pierwsze, piękne uniesienia miłosne.

Jak z tak trudnym tematem zmierzyli się Seniorzy? Zarówno powieść jak i fragmenty filmu wywarły niesamowite wrażenie. Nie brakło łez, przejęcia na twarzach, drżącego głosu i wzruszenia. Nie zabrakło również sprowadzającej na ziemię opinii, że << „Gwiazd naszych wina”, to pięknie opowiedziana amerykańska bajka nie przystająca do polskich realiów.<<. Za przykład prawdziwego podejścia do tematu choroby przywołano „Oscara i panią Różę”- film i książkę Eric-Emmanuel’a Schmita. Większość Seniorów nie zgodziła się z taką oceną, twierdząc, że jeśli nawet „Gwiazd naszych wina” ma charakter bajkowy, to należy pamiętać, że z bajek nie tylko wypływa morał, ale i nauka rozumienia świata.

Tekst Beata Wiciak.
Fot. Anna Sędziak.
MBP w Świebodzicach.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •