Sobotnie spotkanie w bibliotece
17.03.2015 r.

Internet to bardzo powszechne medium, z którego korzystają osoby w każdym wieku. Jak wiemy, wiąże się z nim wiele korzyści, ale także i niebezpieczeństw. Podczas sobotnich "Bajek poczytajek", które odbyły się 7 marca, postanowiono sprawdzić, jaką wiedzę na ten temat mają uczestnicy spotkań.

Na początek dzieci obejrzały krótkie filmiki, na których Krzysztof Hołowczyc, informuje o cyberprzemocy. Filmiki przedstawiały historię małego chłopca, który miał słabe wyniki w bieganiu. Koledzy z jego szkoły, nagrali filmik, przedstawiający jego niego niepowodzenia i zamieścili go w Internecie. Chłopiec bał się pójść do szkoły, ponieważ zdawał sobie sprawę, że wszyscy w szkole będą się z niego naśmiewać.

Po obejrzeniu filmiku, poproszono dzieci, aby opowiedziały: czy postepowanie chłopców, którzy nagrali filmik, było dobre? Jak, ich zdaniem, czuł się nagrany chłopiec? Czy każdy jest dobry we wszystkim co robi? Co zrobić, gdy ktoś nas nagra i umieści filmik w Internecie?

Dzieci wspaniale się spisały. Doskonale wiedziały, że takie postepowanie jest nieprawidłowe. Nie każdy jest idealny. Możemy mieć dobre wyniki w bieganiu, a słabsze np. w nauce i odwrotnie, możemy mieć same piątki, ale słaby czas w bieganiu. A jak czuł się nagrany chłopiec? Był nieszczęśliwy, smutny, wyśmiewany, bał się iść do szkoły. Dzieci wiedziały również, że jego kolega nagrał film tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę i tym samym zdobyć nowych kolegów. Jednak nie wszyscy w szkole byli tacy, jak autorzy filmiku. Dzięki temu chłopiec poczuł się pewniej i wiedział, że ma wsparcie. Również w domu mógł liczyć na pomoc i wsparcie rodziców. Tak więc, gdy ktoś nas nagra, bez naszej woli, możemy się zwrócić do najbliższych: rodziców, rodzeństwa i innych członków rodziny. Natomiast w szkole możemy liczyć na pomoc nauczycieli, pedagoga oraz dyrektora.

Druga część sobotniego spotkania, to praca twórcza. Dzieci, mając do dyspozycji wycinanki, bibułę i kredki tworzyły piękne prace. Miały również do dyspozycji szabliny, wśród których znalazły się: żabki, motyle, biedronki, misie, papugi itp. Podczas wykonywania prac słuchaliśmy piosenek i tym razem, to dzieci uczyły panie bibliotekarki tekstów z dzieciństwa.

Ewa Tadeuszak
Agnieszka Okarmus