Warsztaty i wykłady – nowa oferta biblioteki: Piszę bo chcę, Andrzej Strumiłło – artysta życia znad rzeki
04.03.2015 r.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl warsztatów i wykładów z Panem Dariuszem Pawlickim, poetą, prozaikiem, autorem wierszy, esejów, szkiców, prozy poetyckiej; członkiem Związku Literatów Polskich. Człowiek o wielkiej wrażliwości na słowo i sztukę był gościem świebodzickiej biblioteki w dniu 19 lutego 2015 r. Spotkanie to zapoczątkowało cykl warsztatów dla osób piszących „Piszę bo chcę” oraz wykładów poświęconych zarówno sztukom plastycznym jak i literaturze.

Uczestnikami pierwszego warsztatu pisania była młodzież z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków. Pan Dariusz Pawlicki przyznał, że liczył na starszą publiczność, z którą lepiej sobie radzi i wydawał się trochę skrępowany wiekiem swoich słuchaczy.
Szkoda, że nie zaufał bardziej naszej uzdolnionej młodzieży, która wielokrotnie daje się poznać jako świetni dziennikarze szkolni i internetowi, laureaci konkursów językowych i ortograficznych i różnych wydarzeń literackich. Po spotkaniu przyznał jednak, że współczesna młodzież o wiele sprawniej posługuje się słowem pisanym, niż jego pokolenie (i niżej podpisanej) korzystając z portali społecznościowych, komentując różne wydarzenia i imprezy, pisząc meile i smsy.

Uczestnikom warsztatu Dariusz Pawlicki przedstawił różne rodzaje tekstów literackich obrazujące bogactwo językowe i wielość stylów pisania. Były wśród nich utwory Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, a także utwory pisarzy zagranicznych, nierzadko awangardowych, takich jak Charles Reznikoff i John Cage.

Po południu bohaterem wykładu Dariusza Pawlickiego był współczesny artysta, o którym ze względu na liczne talenty i realizowanie się na wiele artystycznych sposobów można powiedzieć „człowiek renesansu”. Andrzej Strumiłło, współczesny polski malarz, rzeźbiarz, grafik, pisarz, poeta i scenograf. Opowieść o Andrzeju Strumille była zarazem opowieścią o Suwalszczyźnie, którą to krainę kochają obaj panowie. Andrzej Strumiłło mieszka tam i tworzy, a Dariusz Pawlicki urodził się w Piszu i na Suwalszczyźnie i jest tam częstym gościem, nie kryjąc swojego zachwytu zarówno dla Suwalszczyzny, jak podziwu dla swojego mistrza – Andrzeja Strumiłły.

Oprócz sztuk plastycznych Andrzej Strumiłło hoduje konie krwi arabskiej, które często są motywem jego twórczości. Ta miłość do koni trwa od zawsze i nic dziwnego, że autorem czołówki do popularnego programu kulturalnego Pegaz był właśnie Andrzej Strumiłło. Wszystkie konie noszą imiona nawiązujące do tradycji hinduskiej. Fascynacja Wschodem to efekt wielu podróży, które były pasją życiową Artysty. Pasją jest również jego suwalskie domostwo, w którym znajduje się zarówno pracownia jak i galeria służąca nie tylko gospodarzowi, ale wielu odwiedzającym go artystom.

Następne spotkanie z Dariuszem Pawlickim odbędzie się 19 marca 2015 roku. O godz. 13.00 warsztaty pisarskie ‘’ Piszę bo chcę’’, a o 16.30 wykład zatytułowany „Powrót w naturę – kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie do 1945 r.” Serdecznie zapraszamy !

Małgorzata Grudzińska