OSCAR DLA „IDY” CZYLI MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA I WSPOMNIENIA Z 7 FESTIWALU REŻYSERII FILMOWEJ W ŚWIDNICY.
25.02.2015 r.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w dniu 22.02/ 23.02.2015 r. znakomita wiadomość dotarła do Polski. Po raz pierwszy Najlepszym Nieanglojęzycznym Filmem Amerykańska Akademia Filmowa wybrała „Idę” w reż. Pawła Pawlikowskiego, przyznając statuetkę Oscara!

W takim momencie każdy Polak czuje szczęście, radość i dumę. Seniorzy MBP w Świebodzicach oraz młodzież Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach poczuli te doznania w sposób podwójny, a to za sprawą 7 Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, w którym wzięli udział.

Przejmujący obraz powojennej Polski, podejmujący trudną tematykę, wzbogacony znakomitymi rolami Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej zyskał największe uznanie świdnickiego jury, zdobywając nagrodę Złotego Dzika za kunszt reżyserski.

Nasza placówka organizując wyjazd na festiwal umożliwiła użytkownikom biblioteki nie tylko obejrzenie nagrodzonego Oscarem filmu, ale i spotkanie z reżyserem Pawłem Pawlikowskim, który pomimo zaplanowanej podróży i pośpiechu na samolot (o czym świadczy spakowany plecak przy krześle reżysera na jednym ze zdjęć.) znalazł kilka chwil na wywiad z Andrzejem Krakowskim, którego mogliśmy być świadkami.

W kilka miesięcy po Gali Zakończenia Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy i wręczeniu głównej nagrody , wzruszeni i dumni z najważniejszej statuetki filmowej zwanej Oscarem wspominamy:

Fot. MBP w Świebodzicach.