FERIE W BIBLIOTECE
05.02.2015 r.

Biblioteka to miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale można tu także miło spędzić czas. Przekonały się o tym dzieci, które uczestniczyły w feriach zorganizowanych przez bibliotekę dziecięcą. Codziennie przez dwie godziny odbywały się różne zajęcia przygotowane przez panie bibliotekarki, w których uczestniczyło około 20 dzieci.

W przygotowanej przez nas ofercie było: czytanie książek, zajęcia plastyczne, gry planszowe, oglądanie bajek i filmów, oraz gry i zabawy ruchowe z kolorową chustą (Klanza). Dzieci, które przychodziły codziennie brały aktywny udział w zajęciach. Nie zabrakło też miłośników gier komputerowych. Przez dwa tygodnie z komputera skorzystały 204 osoby. W trakcie spotkań pani bibliotekarka czytała dzieciom różne książki między innymi „Franklin i książka z biblioteki”, „Plastusiowy pamiętnik”, baśnie braci Grimm, Andersena i inne, aby rozbudzić zainteresowania czytelnicze oraz zapoznać je z literaturą dziecięcą. Maluchy bardzo lubiły oglądać książeczki z materiału, którymi można się pobawić. Na zajęciach nauczyły się skręcać balony w: kwiaty, miecze, pieski, co sprawiło im ogromną radość. Dzieci grały również w gry planszowe: domino, chińczyka, warcaby, bierki, grzybobranie itp. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra Memory, w której ćwiczy się pamięć oraz układanka Mozaika, w której z figur geometrycznych układa się różne wzory. Na zajęciach plastycznych było: kolorowanie obrazków, rysowanie kredą, lepienie z plasteliny, wyklejanki, wydzieranki, rysowanie na tablicy. Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace z odpadów: korków, płyt, gazet, plastikowych kubeczków, rolek, można je podziwiać na wystawie w bibliotece. Obejrzały też fragmenty bajek: „Dino Mama”, „Wilk i zając”, „Krecik”, „Bolek i Lolek” itp. Największą radość sprawiały dzieciom zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej i świeżym powietrzu z wykorzystaniem kolorowej chusty (Klanza). W bibliotece gościł Teatr Maska z przedstawieniem pt. „Franio Niejadek”. Na zakończenie ferii odbył się bal karnawałowy, nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Odwiedziły nas również grupy zorganizowane, zimowiska z innych placówek. Gościliśmy grupę z Miejskiego Domu Kultury, która uczestniczyła w lekcji bibliotecznej. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki, katalogami, formami pracy itp. Natomiast uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 i Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych, zapoznały się z literaturą dziecięcą i młodzieżową, czasopismami oraz wykonały piękne, kolorowe plakaty, promujące czytelnictwo. Dla przedszkolaków biblioteka przygotowała projekcje fragmentów bajek : „Miś Uszatek”, „Krecik”, „Koziołek Matołek”, „Reksio”. Odwiedziły nas maluchy z Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1. Ogółem w feriach uczestniczyło 150 osób.

E. Tadeuszak, A. Okarmus, A. Sędziak