"PISARZ CHWYTAJĄCY ŻYCIE" CZYLI SPOTKANIE Z PISARZEM KONTRWOWERSYJNYM.
17.09.2014 r.

Tak określiła młodzież świebodzickiego liceum ogólnokształcącego w Świebodzicach Zbigniewa Masternaka, z którym spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyło się 25.09.14 r.

Tradycyjnie już biblioteka wypełniła się do ostatniego miejsca. Tym razem nie tylko Seniorzy, ale młodzież i pokolenie "środka" znaleźli się w gronie Przybyłych.

Spotkanie miało niezwykle żywy przebieg. Pisarz zaczął od przedstawienia swojej sylwetki oraz drogi jaką musiał przebyć, aby zasiąść przed świebodzickimi czytelnikami jako autor książek cyklu zatytułowanych "Księstwo". Następnie Zbigniew Masternak zaprezentował fragment filmu w reżyserii Andrzeja Barańskiego pod tym samym tytułem co cykl powieściowy.

Projekcja stała się przyczynkiem do prawdziwej i emocjonalnej dyskusji na temat problemów w prezentowanym fragmencie. W naoczny sposób mogliśmy się przekonać, co znaczy powiedzenie "różnica pololeniowa". Myślę, że najlepiej zobrazują to wypowiedzi przedstawicieli każdej z grup zgromadzonych w tym dniu w bibliotece.

Na stronie internetowej LO w Świebodzicach (www. loswiebodzice.net) odnajdujemy taką oto relację uczennicy z odbytego spotkania:

"(...) Uczniowie klasy pierwszej o profilu humanistycznym mieli okazję uczestniczyć w autorskim spotkaniu ze Zbigniewem Masternakiem. Jest to młody utalentowany pisarz scenarzysta i dramaturg w jednej osobie. (...) Wszyscy obecni na sali przenieśli się z autorem w rejony Gór Świętokrzystkich. Do miejsc w których żył w których się wychował i musiał zmagać się z trudnościami życia dnia codziennego. (...) Fragment filmu wzbudził dużo kontrowersji i emocji, a szczególnie wśród starszej widowni. (...) Podsumowując, twórczość Zbigniewa Masternaka potwierdza regułę, że w życiu trzeba być obserwatorem by móc przykuć uwagę tematem znalezionym w najbliższym otoczeniu. Mam nadzieję, że kolejna edycja spotkań z autorem będzie cieszyła się takim samym zainteresowaniem jak ta, zwłaszcza wśród młodzieży."

Natalia Mroziuk.

A oto relacja przedstawicieli Seniorów, która w większości zgadzała się z opinią przytoczoną poniżej: [oczywiście- nie wszystkich :-) ] Recenzja filmu powstała w oparciu o całość filmu emitowanego w 3 tygodnie później w pr. II TV z cyklu KOCHAM KINO.
                "Film <<Księstwo>>przedstawia zwulgaryzowany obraz współczesnej świętokrzyskiej wsi,    której mieszkańcy odznaczają się wyłącznie negatywnymi cechami charakteru.
                Ukazane postacie, w tym główny bohater, a nawet ksiądz, to degeneraci pogrążający się w moralnym upadku.
                Rażąca jest tendencyjność widoczna w przerysowywaniu osób i brak jakiegokolwiek intelektualnego przesłania skierowanego do widza.
                Wykres emocjonalnego poziomu filmu to utrzymująca się przez cały czas projekcji linia prosta bez pointy."

Anna Ozgowicz.

I głos pokolenia "środka", pani będącej uczestniczką spotkania autorskiego:

"Moim zdaniem z uwagi na burzliwą dyskusję, jaką wzbudził jedynie fragment filmu <<Księstwo>> wg. prozy p. Zbigniewa Masternaka, a w nim projekcję filmu oceniam ze wszech miar potrzebne. Sądząc po zaprezentowanym fragmencie jest to rodzaj kina bardzo studyjnego, festiwalowego, nie dla szerokiej publiczności, ale ważne: film warty obejrzenia. Osobiście nie dostrzegłam niczego, co nazwali uczestnicy brutalizacją życia. Odebrałam film jako dokument. (...) Jak powiedział p. Zbigniew jest to swoista autobiografia. Jednak jak przekonaliśmy się podczas rozmowy nie wszyscy chcą uwierzyć, że istnieją takie społeczności wiodące właśnie takie, a nie inne życie. (...) Musimy wiedzieć, że nadal istnieją tacy ludzie i miejsca, a w nich żywoty nie do pozazdroszczenia. (...) Wiem jak bardzo im trudno, jak wiele przeciwności przed nimi. Tym bardziej oceniam film i prozę p. Masternaka jako potrzebną. "

Małgorzata Ujma.

Zamieszczone relacje wskazują, że warto było to czwartkowe popołudnie spędzić w naszej świebodzickiej bibliotece, bo odbywają się tu spotkania, na które żywo reagują przybyli, które ubogacają nasze doznania i zmuszają do myślenia, a czasami i przewartościowania sądów.

Emocje, wymiana i różnice poglądów, a także wrażliwość w postrzeganiu świata pokazała w czasie tego spotkania jak bardzo jesteśmy różni, co znaczy "odmienność pokoleniowa" i to, że każdy czego innego szuka i oczekuje od świata literatury i filmu.

Beata Wiciak.
fot. Janina Dubrownik.