SENIORZY I 4 SOKOŁOWSKO FESTIWAL HOMMAGEA' KIEŚLOWSKI.
18.09.2014 r.

Od 2011 roku w Sokołowsku, w malowniczej uzdrowiskowej miejscowości położonej wśród gór kilka kilometrów od Wałbrzycha odbywa się rokrocznie festiwal filmowy pod nazwą SOKOŁOWSKO FESTIWAL FILMOWY HOMMAGEA' A KIEŚLOWSKI. Powstał on z myślą o Krzysztofie Kieślowskim światowej sławy reżyserze polskim twórcy takich filmów jak: cykl Dekalog, Amator, Spokój, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory: Niebieski, Trzy kolory: Biały i Trzy kolory: Czerwony.

1 edycja festiwalu przypadła w 70 rocznicę urodzin Kieślowskiego oraz w 15 rocznicę śmierci. Sokołowsko zostało wytypowane na tego rodzaju imprezę ze względu na ścisły związek pomiędzy tym uzdrowiskiem a reżyserem. W latach piędziesiątych w sanatorium leczył się jego ojciec i tam na cmentarzu znajduje się jego grób. Kieślowski spędził w uzdrowisku kilka lat swojego dzieciństwa, a powrócił do Sokołowska po to, by zrealizować jeden z pierwszych dokumentalnych filmów "Prześwietlenie."

Kiedy Fundacja Sztuki Współczesnej in Situ utworzyła Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z nim narodził się pomysł aby powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. (więcej na: www.hommagekieslowski.pl.)

W tym roku w dniach 05.09-07.09.14 r odbył się już 4 Sokołowsko Festiwal Filmowy. MBP w Świebodzicach zaproponowała udział "swoim" Seniorom.

"Świat zmontowany" był motywem tegorocznej edycji, który poświęcono filmowi "Amator" w 35 rocznicę jego powstania. W związku z tym gościem specjalnym imprezy był Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w filmie.

W dniu 07.09.14 udaliśmy się do Sokołowska, by uczestniczyć w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Rejestracja rzeczywistości czy kreacja?", który poprowadził Stanisław Zawiśliński z udziałem Macjeja Cuske, Lidii Dudy i Marcela Łozińskiego. Uczestniczyliśmy też w niezwykłym spotkaniu autorskim z Jerzym Stuhrem. Aktor w pełnej sali w kinoteatrze "Zdrowie" zaprezentował się w świetnej formie. Opowiadał nieznane dotąd anegdoty z planu filmowego "Amator" a także o Krzysztofie Kieślowskim i współpracy z nim. O swojej roli w "Amatorze" Jerzy Stuhr powiedział: "To była wielka przygoda. Dostałem rolę przełamującą mój kabaretowo-wodewilowy wizeruek z którego znała mnie cała polska publiczność. Tym bardziej że "Amatora" kręciliśmy po równie ważnym dla mnie "Wodzireju". "Amator" odwreacał ten wizerunek. Pokazywał mnie zupełnie z innej strony. Musiałem używać innych środków do budowania roli i Krzysztof bardzo mi w tym pomógł."

Godzinne spotkanie z wielkim aktorem minęło w okamgnieniu. Po pamiątkowym wpisie do kroniki Seniorów przez Jerzego Stuhra i dokumentalistów biorących udział w panelu dyskusyjnym  oraz spacerze po Sokołowski pełni wrażeń i z zamiarem powrotu w przyszłym roku na

5 Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage'a Kieślowski opuszczaliśmy tę piękną i malowniczą miejscowość.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach