NARODOWE CZYTANIE
POD ZNAKIEM TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA.
17.09.2014 r.

Już po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie- akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.W tym roku w dniu 06.09. 2014 r wspólnie czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W cyklu powieści odnajdujemy najistotniejsze sprawy ludzkiego życia: przyjaźń, miłość, bohaterstwo, umiejętność zwycięstw, a także godnego przyjmowania porażek i oddawania życia za ojczyznę, co było najwyższą formą rozumienia patriotyzmu. Może nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ale Trylogia obecna jest w naszym współczesnym życiu, a słowa wypowiedziane przed kilkoma wiekami cytujemy do dziś. Nic więc dziwnego, że przepełnione duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło, które od dziesiątków lat kształtowało historyczną wyobraźnię Polaków zostało wytypowane do Narodowego Czytania w 2014 r.

O godzinie 11.00 przy wypełnionej do ostatniego miejsca bibliotece, pani dyrektor placówki Małgorzata Grudzińska przywitała przybyłych gości w osobach: Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Pantala, radnej Teresy Małeckiej, dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych, czytelników oraz młodzież.

To nie było zwykłe czytanie "Trylogii." Tego dnia biblioteka stała się miejscem, gdzie wszyscy Przybyli swoim zaangażowaniem wzięli współudział w stworzeniu widowiskowego spektaklu słowno- muzycznego.
Nasze Narodowe Czytanie tak przebiegało, aby ukazać najważniejsze, uniwersalne motywy powieści: motyw miłości i motyw wojny.

Młodzież z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach: Aleksandra Mielczarek, Jan Krzystek, Natalia Ślęk pod okiem nauczycielek gimnazjum pani Jolannty Bieniasz i Agnieszki Różyckiej, przygotowała scenkę zapoznania Oleńki Billewiczówny i Andrzeja Kmicica. Niewątpliwą atrakcją był miniwykład Adriana Dudy na temat broni z czasów Wołodyjowskiego, Ketlinga, Kmicicica i Zagłoby. W przerwach pomiędzy czytaniem, przy akompaniamencie gitary w wykonaniu pani Małogorzaty Klechy śpiewaliśmy fragmenty piosenek: "Hej Sokoły", "Dumka na dwa serca" i "Pieśń o Małym Rycerzu", oraz odgadywaliśmy najbardziej znane cytaty pod hasłem: "I kto to powiedział?"

Dzięki zaangażowaniu wszystkich, którzy nie zostali obojętni na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wzięli udział w Narodowym Czytaniu przeżyliśmy wspaniały dzień, odkrywając na nowo pisarski kunszt Henryka Sienkiewicza oraz prawdę, że Trylogia to "szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie- dla pokrzepienia serc."

I my, racząc się na koniec staropolskim jadłem opuszczaliśmy bibliotekę w euforycznym nastroju przepełnieni duchem głębokiego patriotyzmu.

dyr. MBP w Świebodzicach
Małgorzata Grudzińska.