SENIORZY I SIERPIEŃ POD ZNAKIEM MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KAMERALISTYKI „ENSEMBLE” IM. KSIĘŻNEJ DAISY W KSIĄŻU.
16.09.2014 r.

Od 24.08.2014 r do 31.08. 2014 r w Zamku Książ odbywał się Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Ensemble” im. Księżnej Daisy. Była to imprez przygotowana z wielkim rozmachem. Seniorzy skupieni przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz czytelnicy i sympatycy uczestniczyli w niej po raz drugi.

Do XI Międzynarodowego  Festiwalu Kameralistyki „Ensemble” im. Księżnej Daisy organizatorzy przygotowywali publiczność na długo przed oczekiwanym sierpniem. Świadczy o tym fakt, że 15.03 14 rozpoczął się cykl imprez promujących „Ensemble”, na których nie zabrakło Seniorów  skupionych przy MBP w Świebodzicach. Pierwszy z koncertów odbył się w Sali Witrażowej Ratusza Miejskiego w Wałbrzychu, a drugi ponad miesiąc później w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Seniorzy pojawili się również w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w dniu 12.06. 14 będąc świadkami ostatniego wydarzenia- spektaklu teatralnego „Kto ty jesteś?”

Tak przygotowani, z niecierpliwością oczekiwaliśmy inauguracji festiwalu, by we wspaniałej scenerii zamku Książ stać się świadkami pięknych doznań.

W dniu 24.08.14 uroczystego otwarcia  Ensemble”  w wypełnionej po brzegi Sali Maksymiliana dokonał Marcin Markowicz. Znów staliśmy się świadkami znakomitego koncertu, gdzie artyści: Agata Szymczewska, Tomoko Akasaka, Bartłomiej Nizioł, Justyna Bidler, Grzegorz Skrobiński i Jan Skopowski wykonali utwory Haydna, Schuberta, Beethovena i Mozarta.

XI edycja zapoczątkowała nowy sposób doboru repertuaru, który polegał na tym, że poczynając od 2014 r poprzez kolejne lata prezentowana będzie muzyka powstała w najważniejszych muzycznych ośrodkach Europy. W tym roku dodatkową atrakcją festiwalu stał się edukacyjny blok, stąd obecność znakomitych ekspertów muzyki poważnej Danuty Gwizdalanki i Krzysztofa Meyera. Wprowadzali oni publiczność w klimat koncertów.

Poniedziałek dotychczas wolny dla artystów i publiczności, w tym roku przeznaczony został na wykład znawców muzyki zatytułowany „Kultura Wiednia”, a następnie na obejrzeniu „Filmu o Festiwalu” w reż. Jakuba Kossaka.

W piątek i sobotę swój talent zaprezentowali adepci sztuki aktorskiej, którzy przygotowywani pod okiem profesorów: Beaty Fudalej, Wojciecha Malajkata i Zbigniewa Zamachowskiego,  przedstawili krótkie etiudy teatralne: „Jak rozpętałem I wojnę światową”, „Amadeus” i pokaz piosenki aktorskiej „CEDWAHAPIĘĆOH”. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz usłyszymy nazwiska Joanny Sokołowskiej, Wiktorii Wolańskiej, Adriana Gawlika, Justyny Duchy, Karola Kadłubca, Michała Wolnego, Joanny Juchy, Julii Łukowiak , Bartłomieja Gola i Etyka Kulma- dziś zdolnych studentów, a w przyszłości aktorów polskich.

Osiem dni festiwalu minęły niesamowicie szybko. Dzień 31.08 14 zamykał

XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Ensemble” im. Księżnej Daisy. Ostatni koncert porwał licznie zebraną publiczność. Radosny nastrój przeplatany był chwilami smutku i refleksji. Słuchacze na stojąco, gorącymi owacjami pożegnali tegoroczną ekipę „Ensemble.”

Na finałowym koncercie organizatorzy oficjalnie podziękowali za wpłaty na projekt „Wspieram Kulturę.” Nasi Seniorzy obdarowani zostali reklamową płócienną torbą z emblematem ENSEMBLE, plakatem i pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników- profesorów i studentów tegorocznego festiwalu.

W przyszłym roku zaplanowano pokaz muzyki powstałej na przestrzeni wieków w Paryżu, czego oczekiwać będziemy z niecierpliwością.

Beata Wiciak
                                                                                                            MBP w Świebodzicach