PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
21.07.2014 r.

Przedszkolaki często odwiedzają bibliotekę dziecięcą. Stanowią najmłodszą i najliczniejszą grupę czytelników. Przychodzą do nas na wycieczki , spotkania autorskie, uczestniczą w konkursach plastycznych, ale przede wszystkim wypożyczają książki. Od kilku lat biblioteka współpracuje ze świebodzickimi przedszkolami. Wspólnie prowadzimy edukacje czytelniczą - W Krainie Książki.

Bibliotekarki raz w miesiącu spotykają się z dziećmi i czytają im książki. Dzięki tej akcji biblioteka zyskuje nowych czytelników, a dzieci rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze. Mimo, że są wakacje przedszkolaki aktywnie uczestniczą w imprezach bibliotecznych. W lipcu na dwa spotkania zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Niepublicznego Koniczynka 1 grupa Motylki z panią Józefą Sadulak. Na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez panie bibliotekarki. Na pierwszych zajęciach przedszkolaki poznały bajkę z serii Biedronka Fionka . Po przeczytaniu i omówieniu treści książeczki, rozpoznawały latające owady, a następnie kolorowały obrazki, które można podziwiać na wystawie w bibliotece. Kolejne spotkanie rozpoczęło się od teatrzyku . Na podstawie utworu Benedicte Carboneill i Elen Lescoat pt. "Śniadanie na trawie" bibliotekarki przygotowały przedstawienie, które dzieci podziwiały z zachwytem i nagrodziły gromkimi brawami. Następnie wszyscy poszliśmy na podwórko, aby podziwiać bańki mydlane. Kolorowe bańki sprawiły dzieciom ogromną radość. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach z chustą Klanza. Na podwórku mogły też porysować kredą, powstały piękne obrazki. Po wielu emocjach i przeżyciach zmęczone maluchy wróciły do biblioteki, gdzie czekała na nie kolejna niespodzianka. Nastąpiło odsłonięcie wystawy prac plastycznych, każdy miał za zadanie odnaleźć swój rysunek. Na koniec odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika . Dzieci otrzymały na pamiątkę kolorowe ordery z napisem Czytelnik Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach oraz książeczki. Za swój trud i pomysłowość panie bibliotekarki zostały nagrodzone, w ramach podziękowań dostały kwiaty.

Tekst : Ewa Tadeuszak
Zdjęcia : Agnieszka Okarmus