MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚWIEBODZICACH
NA 7. FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ W ŚWIDNICY.
10.06.2014 r.

Po raz drugi grupa Seniorów oraz pozostałych użytkowników i sympatyków MBP w Świebodzicach wzięła udział w święcie promującym twórczośc reżyserską na 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, który odbył się w dniach 01.06-06.06.14. Główną ideą festiwalu było wprowadzenie widza w świat sztuki reżyserskiej, a także edukacja filmowa młodzieży (stąd „stare” filmy w repertuarze).

Nasza placówka wzorem ubiegłego roku stanęła na wysokości zadania umożliwiając obecność Cinema 3D i Teatrze Miejskim w Świdnicy poprzez postaranie sie o bezpłatne wejściówki oraz transport, aby czytelnicy MBP mogli uczestniczyć w tym wielkim i ważnym wydarzeniu kulturalnym. Należy podkreślić, że Festiwal Reżyserii Filmowej to jedyna taka impreza na świecie.

W czasie 6 dni mieliśmy okazje oglądać filmy, recitale oraz uczestniczyć w spotkaniach z reżyserami i artystami zarówno w Cinema 3D, Teatrze Miejskim, plenerze, gdzie pokazano ok. 60 filmów rodzimej twórczości, a także takich znakomitości jak Woody Allen, Bill Wilder, Robert Altman, Olivier Stone, Martin Scorsese i Bernardo Bertolucci.

Twarzą festiwalu w tym roku był znany i lubiany aktor Artur Żmijewski, natomiast nagrodę Kryształowego Dzika i symboliczne krzesło reżyserskie za całokształt twórczości przeznaczono dla Wojciecha Wójcika, twórcy takich filmów jak: Trójkąt Bermudzki, "Tam i z powrotem" i serialu "Ekstradycja".

Na Festiwalu Reżyserii Filmowej stworzonego z myślą o podkreśleniu kunsztu reżyserii nominowani byli reżyserzy: Tadeusz Król i "Ostatnie piętro", Paweł Pawlikowski i "Ida", Bodo Kox i "Dziewczyna z szafy", Ryszard Bugajski i "Układ zamknięty" oraz Maciej Pieprzyca i "Chce się żyć". Widzowie mieli okazję nie tylko obejrzenia tych dzieł ale i możliwość spotkań po seansie z twórcami oraz aktorami wyświetlanych filmów: Magdaleną Różańską, Bodo Koxem, Pawłem Pawlikowskim, Ryszardem Bugajskim. Marią Mamoną, Dorotą Kamińską czy Januszem Chabiorem. W kafejkach festiwalowych można było spotkać się z Janem Nowickim, Jerzym Harasymowiczem i Anną Samusionek.

Nasi Seniorzy i pozostali czytelnicy wzięli udział w projekcjach wszystkich konkursowych filmów, a ponadto spektaklu „Pan Tadeusz na wesoło czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny w Teatrze Miejskim. Był to projekt aktorski Anny Samousionek, która odegrała główną rolę w tym monodramie. Ponadto obejrzeliśmy „Skrzypka na dachu” , film z 1971 r. Pomimo późnej pory sala kinowa tego wieczoru wypełniona była po brzegi, a historia o Tewje i jego rodzinie wywołała na nowo falę wzruszenia i zachwytu publiczności.

W tym roku udział w 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej biblioteka umożliwiła uczniom PZSI w Świebodzicach, którzy wzięli udział w dwóch seansach filmowych: „Idzie” oraz „Chce się żyć” , a także spektaklu teatralnym „Pan Tadeusz na wesoło”.

Paweł Pawlikowski za film „Ida” został nagrodzony nagrodą  Złotego Dzika na 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej, jednakże nagrodę specjalną prezydenta miasta Świdnicy po raz pierwszy przyznano Tadeuszowi Królowi za  „Układ zamknięty”, co świadczy o tym jak trudne zadanie miało jury, które musiało wybrać ten najlepszy film wśród tylu znakomitych tytułów.

7. Festiwal Reżyserii Filmowej przeszedł do historii. Mimo to jeszcze na długo pozostanie w pamięci tych, którzy wzięli w nim udział. Była to impreza przeprowadzona z dużym rozmachem, która umożliwiła obcowanie z wielkim kinem. Z utęsknieniem będziemy czekać na przyszły rok i datę 30.05.15, kiedy zostaną wypowiedziane słowa „8. Festiwal Reżyserii Filmowej uważam za otwarty”.

Poniżej fotorelacji z sześciu dni pełnych wrażeń i filmowych przeżyć:

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.