III Ogólnopolska Dyskusja Literacka
04.06.2014 r.

Już po raz trzeci odbywa się Ogólnopolska Dyskusja Literacka, na którą zaprasza również Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie książki Tajne państwo Jana Karskiego.

Z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. Tajne państwo Jana Karskiego to jedno z najbardziej przejmujących i dających do myślenia wspomnień dotyczących II wojny światowej. Książka, posiadająca elementy powieści szpiegowskiej, jest przede wszystkim dokumentem zdającym relację z wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jednym z pierwszych tekstów mierzących się z opisem zagłady. Publikacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie Jan Karski przebywał w 1944 roku, wysłany z misją dyplomatyczną przez rząd RP na emigracji. Tajne państwo miało bardzo dobry odbiór, w pierwszych dniach sprzedano 50 tys. egzemplarzy, wydawnictwo zdecydowało się na gigantyczny dodruk – 350 tys. W październiku 1945 roku książkę Karskiego ogłoszono Książką Miesiąca, a wyróżnienie zostało wręczone Karskiemu podczas uroczystej gali w Nowym Jorku.

Najnowsze wydanie jest pierwszym bezpośrednim tłumaczeniem książki, napisanej przez Karskiego w języku angielskim.
Dyskusja odbędzie się 12 czerwca 2014 roku, o godz. 12.00 w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, przy ul. Wolności 23 (mały budynek dydaktyczny Szkoły Podstawowej Nr 3).

Z A P R A S Z A M Y