ENERGETYCZNIE I OPTYMISTYCZNIE W ALCHEMII TEATRALNEJ CZYLI SPOTKANIE Z KINGĄ PREIS.
30.04.2014 r.

Nie mogło zabraknąć Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach na niecodziennym wydarzeniu, jakie miało miejsce w świdnickim teatrze, gdzie w ramach projektu Alchemii Teatralnej w dniu 4.04.2014 r. gościem była Kinga Preis.

Ta znakomita aktorka, znana szerokiej publiczności z takich seriali jak „Ojciec Mateusz” i „Ja to mam szczęście”, a tak naprawdę królowa drugiego planu wystąpiła w wielu filmach: „Farba”, „Poniedziałek”, „To ja złodziej”, „Wtorek”, „Cisza”, „Komornik”, „Samotność w sieci”, „Domie złym”, „Róży”, „Sali Samobójców”, „W ciemości” czy „Pod Mocnym Aniołem.” Należy podkreślić, że są to tylko, wybrane dzieła z bogatej filmografii tak młodej artystki. Ponadto Kinga Preis jest aktorką Teatru Powszechnego we Wrocławiu i za kreacje na scenie zebrała również wiele nagród. Jej drugoplanową grę docenili krytycy filmowi przynając m.in. w 2001 r. Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki, dwukrotnie Orła (2003, 2005) za najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą oraz nagrody w tej kategorii na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii (2001, 2005). Kinga Preis jest również laureatką 20. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1999 roku, w konkursie interpretacji piosenki, za wykonanie utworu „Przekleństwo Millheaven” Nicka Cave’a.

Spotkanie prowadzone przez dwóch moderatorów (dorośli-młodzież) szybko przerodziło się w ekspresyjny „teatr jednego aktora.” Kinga Preis miała niesamowicie dużo do powiedzenia publiczności szczelnie wypełniającej teatr do ostatniego miejsca. Radość i entuzjazm z jakim odpowiadała na pytania, ale tak naprawdę opowiadała o aktorskim losie sprawiły, że nie mogło być osoby nie ustatysfakcjonowanej tym, że piątkowy wieczór zdecydowała się wziąć udział w wydarzeniu Alchemii Teatralnej. Artystka potraktowała to spotkanie jako misję. W jej słowach zawarta była gorzka prawda o tym, że to my odbiorcy jesteśmy odpowiedzialni za tzw. „ramówkę telewizyjną”, która tak jest ułożona, że w późnych godzinach wieczornych i nocnych serwuje się widzom najbardziej wartościowe i twórcze programy.

Spotkanie trwające ponad 2 godziny z cudowną, radosną i energetyczną Kingą Preis dostarczyło nam mnóstwo pozytywnych przeżyć. Wprawiło w dobry nastrój, wprowadziło w arkana zawodu aktorskiego i dało możliwość obcowania z kultura przez wielkie K.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.