"A NADZIEJA ZNÓW WSTĄPI W NAS
NIEOBECNYCH POJAWIĄ SIE CIENIE.
UWIERZYMY KOLEJNY RAZ,
W JESZCZE JEDNO BOŻE NARODZENIE"
czyli
OSTATNIE SPOTKANIE SENIORÓW W 2013 ROKU.

Ostatnie spotkanie Seniorów w 2013 roku- niezwykle bogatym w ofertę artystyczno-kulturalną i edukacyjną miało miejsce w świebodzickiej bibliotece w dniu 12.12.2013 r.

Jego temat brzmiał: "Losy kobiet i rodzin polskich w ekstremalnych sytuacjach życiowych". Dzieląc spotkanie na dwie części obejrzeliśmy fragmenty "Syberiady polskiej", wysłuchaliśmy wypowiedzi Janusza Zaorskiego i Soni Bohosiewicz, a także odwołaliśmy się do książek Barbary Rybałtowskiej "Bez pożegnania" oraz Zbigniewa Domino "Syberiada polska". Ta tematyka pojawiła się nie bez przyczyny w okresie przedświątecznym. Rozmawiając o ludziach, którzy zostali deportowani na Syberię, zetknęli się z okrucieństwem sowieckiego systemu władzy, poznali co to głód, upodlenie i cierpienie, i którym nie dane było wrócić do kraju, natomiast tym, którzy wrócili- okaleczeni fizycznie i psychicznie, nie potrafiącym mówić o tym, co przeżyli w dalekiej i srogiej tajdze, oddaliśy hołd. Mogliśmy podkreślić w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, że pamiętamy o tych, których nie ma. Tego grudniowego dnia w bibliotece rozbrzmiały dźwięki przepięknej "Kolędy dla Nieobecnych", a my ze wzruszeniem wsłuchaliśmy się w jej słowa.

Spotkanie stało się okazją do złożenia życzeń świąteczno-noworocznych, a zaproszona radna pani Teresa Małecka na ręce bibliotekarek Janiny Dubrownik i Beaty Wiciak przekazała nie tylko życzenia, ale również kwiat zwany Gwiazdą Betlejemską.
Ten czwartkowy wieczór dostarczył nam niesamowitego ładunku emocjonalnego, mnóstwa wzruszeń, a rozmowy zmusiły do refleksji nad nadrzędną wartością- życiem i skłonił do wspomnień, które każdy z nas nosi w sercu. Jeszcze raz zastanawialiśmy się nad smutną historia Polski, która w tak okrutny sposób doświadczyła tyle tysięcy naszych rodaków zesłanych w głąb Rosji. Spotkanie ukazało niesamowitą integrację i akceptację członków grupy: uzewnętrzniamy swoje emocje, nie wstydzimy się wzruszeń, potrafimy bronić własnego zdania, jednocześnie wykazując wobec siebie dużą dozę empatii i sympatii.

Biblioteka stała się miejscem przyjaznym Seniorom, o czym świadczy nie tylko zapełniona do ostatniego miejsca sala, ale wypowiadane przez naszych najstarszych czytelników słowa.

Beata Wiciak
MBP Świebodzice

DRODZY SENIORZY!

DYREKCJA ORAZ KADRA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TEN ŚWIĄTECZNY CZAS DZIĘKUJE, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI I PRZEZ 3- LETNI OKRES NASZYCH SPOTKAŃ ZAWSZE MOGLIŚMY LICZYĆ NA WASZĄ OBECNOŚĆ I AKTYWNY UDZIAŁ W IMPREZACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ.

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!