Relacja z drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej
w Świebodzicach
06.12.2013 r.

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa to nowa powieść Harukiego Murakamiego.  Za jej przyczyną  28 listopada o godz. 16:30  Biblioteka Miejska w Świebodzicach gościła zacne grono czytelników, zarówno tych którzy ową książkę przeczytali, jak również tych dla których i autor i sama powieść była zagadką.

Kimono, oryginalne wachlarze, pałeczki, a także podręczniki do nauki języka japońskiego,

niezbędnik dla Japończyka przebywającego w Polsce, słownik polsko-japoński, czasopisma japońskie oraz wiele, wiele innych drobiazgów przywiezionych z Japonii, tworzyły klimat do dyskusji literackiej oraz uatrakcyjniały prezentację, którą po skończonej dyskusji poprowadziła   Karolina Dwornik.

Rozmowy odbywały się przy stole, którego dekoracja  była nawiązaniem do treści książki: na bieli obrusa sześć okrągłych serwet w kolorach czerwonym, niebieskim, czarnym, białym, szarym i bezbarwnym.

Moderatorki wpięły kwiaty we włosy, wystylizowały makijaże i podawały herbaty o różnych smakach i kolorach.

W tak zaaranżowanej scenerii prowadzono  ożywione dyskusje. Tsukuru, bo on był bohaterem naszych słownych potyczek, dla jednych był nudziarzem,  dla drugich człowiekiem spełnionym, a dla jeszcze innych obietnicą dobrej lektury.

Karolina przybliżyła uczestnikom dyskusji  Japonię. Spędziła w Japonii kilka tygodni ucząc się  języka japońskiego w jednej ze szkół w Tokio. Mieszkała z japońską rodziną w domu stojącym w tak ciasnej zabudowie, że sąsiedni dom był na wyciągnięcie ręki. Karolina opowiedziała nam o zwyczajach, szczodrości i gościnności Japończyków,  ich niezwykłej powściągliwości i skromności.

W trakcie dyskusji omówiono większość wątków z książki, przedyskutowano jej tempo i klimat. Cel został osiągnięty.  Po skończonej dyskusji i prezentacji towarzystwo czytelnicze rozstało się w zgodzie, nowi czytelnicy zachęceni, książki wypożyczone, a Karolina obiecała znów się  spotkać z miłośnikami Murakamiego i Japonii, by dokończyć swoją fascynującą opowieść o spełnionych marzeniach.

Joanna Mrukowicz

RECENZJE

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

Tytułowy bohater najnowszej książki Murakamiego to 36-letni Japończyk poszukujący własnej tożsamości. Bohater nie posiada poczucia własnej wartości, jest niepewny swego miejsca w świecie i zagubiony w otaczającej go rzeczywistości. Brak wiary w siebie towarzyszy mu już od lat młodzieńczych, a odrzucenie przez ulubioną paczkę szkolnych przyjaciół na długie lata utwierdza go w przekonaniu o własnej beznadziejności. Już jako dorosły mężczyzna, Tazaki staje przed faktem, iż aby poukładać sobie życie i tworzyć przyszłość, musi się rozliczyć z przeszłością. Bohater zapewne nigdy nie podjąłby się walki z demonami, gdyby nie ukochana kobieta, która uzmysławia mu, iż każda rana musi się kiedyś zabliźnić. Tazaki wyrusza więc w odwiedziny do starych przyjaciół, by poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania i ukoić ból w sercu. Swoista podróż do przeszłości rewiduje poglądy bohatera. Bezbarwny Tsukuru Tazaki okazuje się najbardziej barwną postacią wśród członków dawnej paczki – jedyną odważną  i zdeterminowaną w swoich dążeniach.

Choć zakończenie powieści nie jest dla czytelnika satysfakcjonujące – autor nie wyjaśnia wszystkiego i pozostawia niedomówienia, to jednak historia zmusza do refleksji i zadania sobie pytań:

Czy właściwie postrzegamy samych siebie? Czy inni postrzegają nas tak samo? Czy nasze postrzeganie innych pokrywa się z ich własną oceną? Czy warto nieustannie obwiniać się i karać za błędy przeszłości? Czy wybaczenie uwalnia nas z więzienia bólu i smutku? Czy słusznie uznajemy się za mało wartościowych  i jakie są tego konsekwencje?

Powieść Murakamiego osadzona jest w realiach japońskich, analizując zachowania bohaterów należy odnieść je do kultury kraju kwitnącej wiśni – uporządkowanie dnia, pedantyczność, swoista izolacja i trudność mówienia o uczuciach, to cechy dość powszechne wśród Japończyków. Uważny obserwator zwróci jednak uwagę, iż problemy z jakimi zmaga się Tazaki nie są obce i nam. Razem z Tazakim poszukiwać swojej tożsamości może czytelnik w każdym wieku, dlatego do wędrówki przez prozę Murakamiego zachęcam wszystkie „rozmyślne” mole ksiażkowe, które szukają w lekturze czegoś więcej niż tylko fabuły.

Karolina Dwornik