SENIORZY I..."WOKÓŁ SZEKSPIRA"
FASCYNUJĄCY WIECZÓR Z ANDRZEJEM SEWERYNEM.

05.12.2013 r.

Jak do tej pory świebodzicka biblioteka, znając swoich długoletnich czytelników proponowała i dobierała repertuar spotkań zgodnie z zainteresowaniami Seniorów.

Tak było do momentu kiedy...Ci wyrazili chęć wzięcia udziału w spektakularnym wydarzeniu mającym miejsce w świdnickim teatrze, gdzie gościem w dniu 10.11.2013 r. był Andrzej Seweryn- światowej sławy aktor polski, który kilkanaście lat życia spędził we Francji osiągając olbrzymi sukces zawodowy. Na przedstawienie wybraliśmy się z inicjatywy samych Seniorów. Zadaniem biblioteki tym razem było postaranie się o bilety i przejazd.

Tym to sposobem przeżyliśmy niezapomniany wieczór spędzając w teatrze niemal 4 godziny. Najpierw byliśmy świadkami znakomitego interaktywnego spektaklu w wykonaniu artysty zatytułowanego "Wokół Szekspira", gdzie aktor włączając publiczność do rozmów, w mistrzowski sposób przechodził z kwestii "Otella" do "Hamleta"", "Romea i Julii"" czy "Makbeta". Oszczęność środków scenicznych (zaledwie kilka rekwizytów) i obecność jednego aktora, (który potrafił niezwykle umiejętnie wcielić się zarówno w rolę męskie jak i kobiece) niczym nie umniejszyła całemu spektaklowi, a dla widzów oczywistym było, że udać się to mogło tylko znakomitemu aktorowi, jakim jest Andrzej Seweryn.

Po spektaklu w ramach "Alchemii Teatralnej" wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim. Andrzej Seweryn okazał się niezwykle ciepłą i interesującą osobą. Bez zadęcia, z niezwykłą prostotą i sympatią do publiczności, w sposób wyczerpujący i z ogromnym zaangażowaniem odpowiadał na pytania. Z każdą minutą nabieraliśmy przekonania, że w świecie, w którym coraz mniej charyzmatycznych osób, tego aktora bez wątpienia można nazwać AUTORYTETEM. Czas mijał nieubłagalnie, a my, urzeczeni widzowie mieliśmy przekonanie, że bierzemy udział w niecodziennym wydarzeniu.

Co dał nam ten niedzielny wieczór spędzony w teatrze? Myślę, że byliśmy świadkami jak Andrzej Seweryn w ramach "Alchemii Teatralnej zamienił ołów w złoto", a słowa, które padły z ust Mistrza na długo pozostaną w pamięci.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach