X KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2013
15.11.2013 r.

Już po raz dziesiąty uczniowie świebodzickich szkół rywalizowali w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej. Oddział Dziecięcy świebodzickiej Biblioteki był organizatorem konkursu, który od 2003 do ubiegłego roku odbywał się w Jaworzynie Śląskiej. Celem tego konkursu jest popularyzowanie poezji i prozy o wartościach moralnych i etycznych.

Dyrektor Małgorzata Grudzińska serdecznie przywitała uczestników i zaproszonych gości wśród których byli: Teresa Małecka - radna Rady Miejskiej, Zofia Choińska - Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, Teresa Walczak-Jusiel - dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi, Elwira Podhalicz - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Halina Serafin - gość specjalny.

Ten konkurs ma wiernych fanów i wielokrotnych laureatów - jedna z nich - Agata Wachowiak tym razem zasiadała w komisji konkursowej. Jednak najbardziej utytułowanym laureatem jest Mateusz Rusin, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie grający jedną z głównych ról w serialu Ranczo.

Sukcesy recytatorzy zawdzięczają nie tylko talentowi, ale również profesjonalnej opiece nauczycieli, którzy wspierali swoich uczniów: Irena Horbaczewska, Ewa Baszak-Grochowska, Elwira Kirklo-Rusek, Jolanta Bieniasz, Justyna Gąsior, Alicja Banaszak, Teresa Walczak-Jusiel, Małgorzata Chojda-Ozga, Małgorzata Krzan, Aneta Bogucka, Agnieszka Pelc, Dorota Gaboń-Bochenek, Halina Wasielewska oraz księża: Mateusz Pawlica i Gabriel Mularz. Wśród nauczycieli, którzy otrzymali podziękowania od dyrektor Małgorzaty Grudzińskiej była również Pani Halina Serafin, której uczniowie przez całą dekadę brali udział w tym konkursie zdobywając zasłużone laury.

Uczestnicy - podobnie jak w latach ubiegłych - występowali w kilku kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik konkursu recytował jeden utwór o tematyce religijnej.

Utalentowani muzycznie uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w konkursie poezji śpiewanej.
Jury w składzie: Małgorzata Nosal - przewodnicząca, nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół z Bystrzycy, Anna Ozgowicz i Agata Wachowiak - polonistki oraz Patrycja Stępień - muzyk, wyłoniło zwycięzców.
Nagrody zwycięzcy odebrali z rąk Pani Teresy Małeckiej, zaprzyjaźnionej z biblioteką radnej Rady Miejskiej, inicjatorki filmowych spotkań dla Seniorów w świebodzickiej bibliotece.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Miejski w Świebodzicach.

RECYTACJE

I kategoria wiekowa:

• Klaudia Wysoczańska PZSI,

• Oliwia Andrasz SP Nr 4,

• Karolina Pofelska SP Nr 4,

II kategoria wiekowa:

• Agata Wróbel Gim. Nr 1,

• Maciej Dembiński Gim. Nr 2,

• Aleksandra Mazurkiewicz Gim. Nr 2,

• Karina Lenard Gim. Nr 2,

• Aleksandra Mielczarek PZSI,

III kategoria wiekowa:

• Radosław Bednarski LO,

• Mateusz Mądrzak LO,

POEZJA ŚPIEWANA

• Aleksandra Antkowiak SP Nr 3,

• Adam Chlebowski SP Nr 3,

• Wiktoria Ciszak SP Nr 3,

• Angelika Krynicka Gim. Nr 1,

• Zespół ECHO PZSI w składzie: Wiktoria Socha, Alicja Zyska, Klaudia Wysoczańska, Wiktoria Smędra, Kornelia Magiera, Natalia Kubiszewska, Alicja Ochman, Patrycja Skałecka, Angelika Lech, Anna Filipczyk. Utwór " Bo świat to my" (We are the world - Michael Jackson, Lionel Richie) z tekstem Alicji Banaszak,

Plakat, zaproszenia, dyplomy i podziękowania zaprojektowała i wykonała Agnieszka Okarmus. Tekst Ewa Tadeuszak, zdjęcia Agnieszka Konieczna.