SENIORZY I...X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI IM. KSIĘŻNEJ DAISY 2013
02.09.2013 r.

Niedziela 25.08.13 to nie taka zwykła niedziela. To był dzień oczekiwany przez Seniorów, pozostałych czytelników i sympatyków MBP w Świebodzicach.

Przepiękna aura- sierpniowe przygrzewające słońce i lekki wiatr to pogoda wymarzona na planowaną od dawna wycieczkę biblioteki z Seniorami. Z uwagi na prestiżową uroczystość w Zamku Książ tam skierowaliśmy azymut, gdzie w dniach 21.08-1.09. 13 odbywa się X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI ENSEMBLE IM. KSIĘŻNEJ DAISY.

Początki festiwalu sięgają 2004 r., kiedy to z inicjatywy Marka Markowicza- muzyka Filharmonii Olsztyńskiej i Opery Krakowskiej podjęto starania, by w przepięknych wnętrzach zamku w okresie letnio-wakacyjnym rozbrzmiewała muzyka Wielkich Mistrzów. Kiedy zabrakło głównego Organizatora, któremu nie dane było dożyć II edycji, pomysł postanowiły kontynuować jego dzieci- Marcin i Anna, a od 2007 r. w czasie inauguracji Festiwalu prezentowana jest twórczość tego artysty, który w danym roku obchodzi rocznicę urodzin, śmierci, bądź inne ważne wydarzenie związane z jego życiem.
Formułę Festiwalu przyjęto ze Stanów Zjednoczonych. Została pomyślana w ten sposób, że Oranizatorzy zapraszają do Książa wybitnych muzyków oraz wybrane grono studentów zainteresowanych rozwojem umiejętności warsztatowych, a przede wszystkim doskonaleniem muzycznego wyrazu artystycznego. Na codziennych, wielogodzinnych próbach przygotowywany jest repertuar, a ukoronowaniem wspólnej pracy są koncerty profesorów i studentów, które stały się wydarzeniem kulturalnym miasta i regionu. Wspólne muzykowanie, poszukiwanie najlepszej interpretacji utworu, dyskusje i spory profesorów i studentów to jeden z fenomenów tego festiwalu, na który zjeżdżają się wyjątkowi artyści: Roman Totenberg, Bruno Canio, Bartłomiej Nizioł, Dominika Falger, Szymon Krzeszowiec, Agata Szymczewska i Jakub Jakowicz, Piotr Jarosik oraz Paul Gulda- wybitny pianista, dyrygent i kompozytor, niezwykle wyrazista postać, uwielbiana przez publiczność i studentów.

Kolejnym przełomem Festiwalu i jego atrakcją było pojawienie się w 2008 r. aktorów Teatru Narodowego w Warszawie. Organizatorzy- Anna, Katarzyna i Marcin Markowiczowie wzbogacili formułę imprezy o warsztaty aktorskie pod kierunkiem uznanych sław Zbigniewa Zamachowskiego, Beaty Fudalej i Wojciecha Malajkata. Dla publiczności jest to okazja do obejrzenia spektakli teatralnych, a także spotkań z przybyłymi artystami.

Inauguracyjny dzień książańskiego święta, to znakomite, uroczyste rozpoczęcie Festiwalu. Z uwagi na 10-tą jubileuszową rocznicę nie obyło się bez podziękowań, dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania i przybrania formy w obecnej postaci. Potem odbył się koncert, znakomicie zaplanowany przez Organizatorów. Ponieważ obecny rok jest rokiem Witolda Lutosławskiego rozpoczęto utworem tego mistrza. Kilka słów Marcina Markowicza tytułem wstępu przybliżyło nam trudną w odbiorze, aczkolwiek fenomenalną muzykę artysty. Kolejnym utworem było niezwykłe osobiste dzieło Marcina Markowicza poświęcone ojcu. Na koniec przepiękne wykonanie utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta pod batutą Paula Guldy porwało zebraną w sali Maksymiliana publiczność. "Wisienką na torcie" okazało się "Happy Brithaday" na cześć Festiwalu w rozmaitych stylach, kombinacjach i kompilacjach. Mieliśmy okazję znaleźć odpowiedź na pytanie czy "muzyka poważna może być niepoważna?" Niesamowite poczucie humoru wykonawców oraz spontaniczny odbiór publiczności, sympatia i przyjazna atmosfera uczyniła z tego wydarzenia niezwykłe przeżycie oddziaływując na zebranych.

Organizatorzy po wierzorze pełnym uniesień i duchowych przeżyć przygotowali ucztę dla ciała zapraszając na bankiet z przepysznym poczęstunkiem w sali Kondrada.

Z optymistycznym przeczuciem, że tydzień zapowiada się "smakowicie" opuściliśmy Zamek Książ, w którym przez 8 dni będzie rozbrzmiewała przepiękna muzyka kameralna, spektakle teatralne oraz spotkania aktorów-profesorów z publicznością.

Do informacji na temat Festiwalu Kameralistyki im. Księżnej Daisy posłużyła pozycja ksiązkowa wydana z okazji jubileuszu zatytułowana: "X (ensemble)": X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy.