SENIORZY I BIOGRAFIE SŁAWNYCH LUDZI- LUDVIG VAN BEETHOVEN

W maju bardzo ciekawym wydarzeniem w świebodzickiej bibliotece były dwa spotkania w dniach 16.05.13 i 23.06.13 z cyklu: "Biografie sławnych ludzi"dotyczące Ludviga van Beethovena.

Okazało się, że artysta żyjący w latach 1770-1827 pomimo upływającego czasu wciąż ma grono wielbicieli, których porywa ten rodzaj muzyki.

W czasie spotkań nie tylko obejrzeliśmy obszerne fragmenty flmu w reż. Agnieszki Holland zatytułowanego "Kopia Mistrza", a z uwagi na wielokrotną emisję w TVP, dzieło to znane było wszystkim zebranym więc nadarzyła się okazja do rozmowy o filmie i sposobie przedstawienia ostatnich lat życia Beethovena.

Nowością i urozmaiceniem naszych spotkań stała sie prezentacja multimedialna przypominająca zebranym tło epoki oraz życie i twórczość wielkiego mistrza. Okraszeniem tych wiadomości była możliwość wysłuchania fragmentów najbardziej znanych utworów Ludviga van Beethovena (m.in "Dla Elizy", "Sonaty Księżycowej" i "IX Symfonii") i rozkoszowania się przepięknym brzmieniem muzyki, które wypełniło bibliotekę.

Nie obyło się bez sporów i gorących dyskusji dotyczacych faktów z życia artysty m.in. tajemniczego "Listu do Ukochanej", odnalezionego po śmierci Beethovena, który jest wciąż inspiracją dla muzykologów do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę była owa Ukochana?

Dzięki takim urozmaiconym spotkaniom okazało się, że zainteresowania naszych Seniorów są rozległe, a Ci bardzo żywo reagują na różnorodne formy pracy, jakie oferuje tej grupie MBP w Świebodzicach.
Ostatnie spotkanie w tym sezonie przewidziane jest w bibliotece po zakończeniu 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej, w których Seniorzy mają wziąć udział jako widzowie. Będzie to okazja do podzielenia się wrażeniami z tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego, w dn. 1.06.-06.06. 13 w Świdnicy.

Więcej o filmie "Kopia Mistrza" w zakładce Seniorzy w miejscu << warto obejrzeć>>